Mısır yetiştirilen topraklardan aktinomisetlerin izolasyonu, karakterizasyonu ve bitki gelişimini teşvik eden özelliklerinin belirlenmesi
Isolation, characterization of actinomycetes from maize grown soils and determi̇nation of properties that promote plant growth
  1. Tez No: 683767
  2. Yazar: MERAL ÖDEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada mısır tarlalarından 48 aktinomiset izolatı izole edilmiştir. İzolatlar, morfolojik ve biyokimyasal olarak karakterize edilmiştir. İzolatların tümü pH 9 olan ortamda iyi gelişmiş ve 37 izolat pH 11'de gelişmiştir. NaCI'nın artan dozlarında, izolatların NaCI'e dirençliliği azalmıştır. İzolatların 14'ü % 8 NaCI' de gelişmiştir. Tüm izolatlar 40˚C' de gelişme göstermiştir. Test edilen antibiyotiklere karşı tüm izolatların dirençli olduğu belirlenmiştir. Bazı bitki patojenik funguslara karşı, izolatların antagonistik aktiviteleri araştırılmıştır. İzolatlar patojenik fungiyi farklı oranlarda etkilemişlerdir. Aktinomiset izolatlarının proteaz, sellülaz, lipaz, amilaz, katalaz, tirosinaz ve kitinaz gibi enzim aktiviteleri incelenmiştir. En yüksek proteaz aktivite A20 ve A11 izolatlarında belirlenmiştir. İzolatların bazı bitki gelişimini teşvik eden özellikleri araştırılmış ve izolatlardan altısının ( A9, A13, A17, A19, A20 ve A52) HCN ürettiği belirlenmiştir. Arpa tohumları seçilen 8 izolat ile muamele edilmiştir. Kontrolle karşılaştırıldığında, izolatlar arpanın bitki boyu, kök uzunluğu, kök ve yeşil aksam ağırlıklarını arttırmıştır. İzolatların mikrobiyal gübre olarak potansiyel kullanıma sahip olabileceği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Aktinomiset, izolasyon, karakterizasyon, bitki gelişimini teşvik, antagonistik aktivite
Özet (Çeviri)
In this study, 48 actinomycetes isolates were isolated from maize fields. The isolates were characterized as morphologically and biochemically. All of the isolates were well grew at pH 9 and 37 of the isolates were grew at pH 11. In ıncreasing doses of NaCI, resistance of isolates decreased. 14 isolates grew at 8% NaCI. All of the isolates grew at 40˚C. The isolates were determined to be resistant against the antibiotics tested. Antagonistic activities of isolates against some plant pathogenic fungi have been investigated. The isolates affected the pathogenic fungi at different rates the enzymatic activities such as protease, cellulase, lipase, amilase, catalase, tyrosinaseandchitinase of isolates were examined. The highest protease activity was determined in A20 and A11 isolates. Some plant promoting properties of isolates were investigated and six of the isolates (A9, A13,A17, A19, A20 and A52) were determined to produce HCN. Barley seeds we retreated with 8 isolates selected. Compared to the control, isolatesincreasedBarleyshootandrootweight, plant height and root length. It has been determined that isolates have the potential to be used as microbial fertilizers. KEY WORDS: Actinomycetes, isolation, characterization, promoting plant growth, antagonistic activity.