Kafeik asitin saptanması için metal oksit nanoparçacık temelli yeni bir yöntemin geliştirilmesi
Development of a novel method based on metallic oxide nanoparticles for the determination of caffeic acid
  1. Tez No: 683773
  2. Yazar: DARWN HASSAN KAK BCHKOL KAK BCHKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kafeik asitin saptanması için camsı karbon elektrotlarının karbon nanotopları ve yuropiyum oksit nanoparçacıklar temelli tyeni bir voltametrik yöntem geliştirilmiştir. Önerilen modifiye elektrot kafeik asitin yükseltgenmesine büyük bir katalitik etki göstermiş ve akım cevabını da artırmıştır. Modifiye elektrot 0.1 M pH 7.0 PBS içinde kafeik asitin saptanması için kullanılmıştır. Pik akımları 6.0×10-8 M - 2.7×10-4 M aralığındaki kafeik asitin derişimiyle doğrusal olarak artmaktadır. Saptama sınırı 2.25×10−9 M'dır. Önerilen yöntem, meyve suyunda kafeik asitin saptanmasına başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel voltammetric method was developed for the determination of caffeic acid based on the modification of a glassy carbon electrodes with carbon nanoballs and europium oxide nanoparticles. The proposed modified electrode exhibited great catalytic activity towards the oxidation of caffeic acid and enhaned the current response. The modified electrode was used for the determination of caffeic acid in 0.1 M PBS at pH 7.0. The peak current increased linearly with the concentration of caffeic acid in the range of 6.0×10-8 M-2.7×10-4 M. The detection limit was 2.25×10−9 M. The proposed method was successfully applied to the determination of caffeic acid in fruit juice samples.