Yeni kompozit malzeme temelli bir voltametrik sensör ile klorojenik asitin saptanması
Determination of chlorogenic acid using a voltammetric sensor based on a novel composite material
- Tez No: 683781
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Klorojenik asitin saptanması için camsı karbon elektrotlarının karbon nanotopları ve erbiyum oksit nanoparçacıklar temelli tekrarlanabilir bir voltametrik yöntem geliştirilmiştir. Önerilen modifiye elektrot klorojenik asitin yükseltgenmesine büyük bir katalitik etki göstermiş ve akım cevabını da artırmıştır. Modifiye elektrot 0.1 M pH 7.0 PBS içinde klorojenik asitin saptanması için kullanılmıştır. Pik akımları 1.0×10-7 M to 4.9×10-5 M aralığındaki klorojenik asitin derişimiyle doğrusal olarak artmaktadır. Saptama sınırı 2.9×10−9 M'dır. Önerilen yöntem, yeşil çayda klorojemik asitin saptanmasına başarıyla uygulanmıştır
Özet (Çeviri)
A reproducible voltammetric method was developed for the determination of chlorogenic acid based on the modification of a glassy carbon electrodes with carbon nanoballs and erbium oxide nanoparticles. The proposed modified electrode exhibited great catalytic activity towards the oxidation of chlorogenic acid and enhanced the current response. The modified electrode was used for the determination of chlorogenic acid in 0.1 M PBS at pH 7.0. The peak current increased linearly with the concentration of chlorogenic acid in the range of 1.0×10-7 M to 4.9×10-5 M. The detection limit was 2.9×10−9 M. The proposed method was successfully applied to the determination of chlorogenic acid in green tea samples.