Glokom hastalarının sosyodemografik özellikleri ve glokomda yaşam kalitesi
Sociodemographic characteristics of glaucoma patients and quality of life in glaucoma
  1. Tez No: 683782
  2. Yazar: GİZEM SAYAR BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN İZGİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Kliniğimiz Glokom Birimi'nde takipli hastaların sosyodemografik özelliklerini, modifiye Glau-QOL-17 Yaşam Kalitesi anketi ile yaşam kalitelerini, klinik verilerini ve bunların birbirleriyle ilişkisini incelemek. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Mart - Aralık 2020 tarihleri arasında kontrol muayenesine gelen, 18 yaş ve üzeri, sekonder glokom dışında ve en az bir yıldır glokom tanılı 126 hasta alındı. Hastaların son muayenelerindeki klinik ve sosyodemografik verileri üzerinden değerlendirme yapıldı ve bunların yaşam kalitesine olan etkileri incelendi. Glokom ile ilgili yaşayabilecekleri zorluklarla ilgili sorular eklenerek hastalara Modifiye Glau-QOL-17 Yaşam Kalitesi anketi uygulandı. Görme alanı Mean Deviation (MD) değerine göre hastalar 6 gruba ayrıldı. Hastaların MD değerine göre gözleri kendi içinde MD değeri iyi olan 'iyi göz', MD değeri daha kötü olan 'kötü göz' olarak tanımlandı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 63,60±13,04 yaştı. Olguların %49,2'si kadın, %37,3'ü ilkokul mezunu, %67,5'u evliydi. Hastaların %93,7'si topikal ilaç kullanmaktaydı ve en sık ilaç lokal yan etkisi (%75) batmaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the sociodemographic characteristics of the patients followed in the Glaucoma Unit of our clinic, their quality of life with the modified Glau-QOL-17 Quality of Life questionnaire, clinical data, and their relationship with each other. Materials and Methods: 126 patients aged 18 years and over, excluding secondary glaucoma and diagnosed with glaucoma for at least one year, who came for control examination between March and December 2020, were included in the study. The clinical and sociodemographic data of the patients at their last examination were noted and their effects on the quality of life were evaluated. The Modified Glau-QOL-17 Quality of Life questionnaire was applied to the patients by adding questions about the difficulties they may experience with glaucoma. The patients were divided into 6 groups according to the visual field Mean Deviation (MD) value. According to the MD value of the patients, their eyes were defined as 'better eye' with a good MD value and 'worse eye' with a worse MD value. Results: The mean age of the patients participating in the study was 63.60±13.04 years. 49.2% of the cases were women, 37.3% were primary school graduates, and 67.5% were married. 93.7% of the patients were using topical medication and the most common local side effect (75%) was stinging. It was observed that the incidence of local side effects increased as the dropper bottle used increased (p=0.019; p0.05).