Eskişehir civarında yetişen bazı lamıaceae türlerinin kimyasal ve biyolojik profillerinin belirlenmesi
Determination of chemical and biological profiles of certain lamiaceae species growing around eskişehir city
- Tez No: 683783
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ DİLEK UYSAL, PROF. DR. TEMEL ÖZEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir civarından toplanmış Lamiaceae familyasına ait olan Stachys ve Phlomis bitkileri üç farklı ekstraksiyon yöntemi kullanılarak ekstre edilmiştir. Ekstraktların antioksidan aktiviteleri DPPH, TEAC ve CUPRAC yöntemleri ile ve antidiyabetik aktiviteleri spektrofotometrik olarak araştırılmıştır. Polar ekstraktlar uygulanan bütün testlerde güçlü antioksidan aktivite göstermiştir. Sulu ve metanol ekstraktlarda fenolik bileşikleri yeni geliştirilmiş ve valide edilmiş yüksek performanslı sıvı kromatografi yöntemi (HPLC) ile tayin edilmiştir. Elde edilen sabit yağların kimyasal profilleri ilk defa Yüksek Performanslı Birleşim Kromatografisi (UPC2 ) yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Ekstrelerin içerdikleri toplam fenolik miktarları (gallik aside eşdeğer miktarları) ve toplam flavanoid miktarları (kersetine eşdeğer miktarları) sırasıyla Folin-Ciocalteu ve AlCl3 reaktifleri kullanılarak spekrofotometrik yöntemle tayin edilmiştir. Stachys ve Phlomis türlerinin uçucu yağları (EOs) Clevenger apereyinde elde edilmiş ve kimyasal bileşimleri Gaz Kromatografisi–Kütle Spektrometresi (GC-MS) ve Gaz Kromatografisi-Alev İyonlaştırıcı Dedektör (GC-FID) ile belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, Stachys and Phlomis species belonging to the Lamiaceae family collected around Eskişehir city were extracted using three different extraction methods. The antioxidant activities measured with DPPH, TEAC and CUPRAC assays and antidiabetic activities of the extracts were investigated spectrophotometrically. The polar extracts demonstrated significant scavenging effect in all applied assays. A new highperformance liquid chromatography (HPLC) method for the analysis of the aqueous and methanol extracts was developed and their certain phenolic compounds were determined by the validated HPLC method. The chemical profiles of the fatty acids were determined for the first time using the Ultra-Performance Convergence Chromatography (UPC2 ) method. The total phenolic (gallic acid equivalent amount) and the total flavonoid (quercetin equivalent amount) contents in the extracts were determined spectrophotometrically with the Folin-Ciocalteu and AlCl3 reagents, respectively. The essential oils (EOs) were hydrodistilled in Clevenger type apparatus and the chemical compositions were investigated with Gas Chromatography-Mass Spectrometry (GC-MS) and Gas Chromatography-Flame Ionization Detector (GC-FID) techniques