Lavanta türlerine (Lavandula spp.) ait çeliklerin köklenmesi ve fide gelişimi üzerine IBA ve mikoriza uygulamalarının etkileri
Effects of IBA and mycorrhiza applications on rooting and seedling development of cuttings of lavander species (Lavandula spp.)
  1. Tez No: 831511
  2. Yazar: EMEL YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BEDRETTİN KARAN, PROF. DR. KENAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışma, lavanta çeliklerinin çoğaltılması aşamasında çeliklerin köklenmesi için uygun IBA dozunu belirlemek ve köklenen çeliklerin fide dönüşüm oranı ve fide gelişimi üzerine mikorizal mantar uygulamasının etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2021 yılı vejetasyon döneminde Tokat- Kazova şartlarında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Deneme Alanında bulunan tam kontrollü polikarbon serada yürütülmüştür. Yapılan bu çalışmada üç farklı lavanta çeşidine ait çelikler kontrol 0, 1000 ppm, 1500 ppm, 2000 ppm, 2500 ppm, 3000 ppm, 3500 ppm ve 4000 ppm IBA dozlarına batırılıp perlit bulunan kontrollü seralara dikilmiş nem kaybı yaşanmaması için sisleme işlemi yapılmıştır. 60 gün sonra yeterli kök sayıları gözlemlenen çeşitler gruplandırılarak mikorizal mantar uygulamasına tabi tutularak gözlem alınmıştır. Çalışmanın sonuçları, üç farklı lavanta çeşidine ait çeliklerde, 2500 ppm IBA uygulaması ile daha iyi sonuç alındığını ancak uygun dozun çeşitlere bağlı olarak değişebileceğini göstermiştir. Mikorizal mantar uygulamasından beklenen sonuç elde edilememiştir. Sonuçlar, bitki türü ile mikorizal mantar türü arasında bir özgünlüğün varlığı ile ilişkilendirilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to determine the appropriate IBA dose for rooting of lavender cuttings during the propagation stage and to examine the effect of mycorrhizal fungus application on the seedling conversion rate and seedling development of the rooted cuttings. The research was carried out in a fully controlled polycarbonate greenhouse located in the Gaziosmanpaşa University Agricultural Research and Application Center Experimental Area under Tokat-Kazova conditions in the vegetation period of 2021. In this study, cuttings of three different lavender varieties were dipped in control doses of 0, 1000 ppm, 1500 ppm, 2000 ppm, 2500 ppm, 3000 ppm, 3500 ppm and 4000 ppm IBA doses and planted in controlled greenhouses with perlite, and fogging was applied to prevent moisture loss. After 60 days, when a sufficient number of roots were observed, the cultivars were grouped, subjected to mycorrhizal fungus application and observations were made. The results of the study have shown that better results were obtained with the application of 2500 ppm IBA in cuttings from three different lavender varieties, whereas the appropriate dose may vary depending on the variety. The expected result from mycorrhizal fungus application was not achieved. The results could be associated with the presence of specificity between the plant species and the type of mycorrhizal fungus.