Yüksek şiddetli aralıklı antrenmanlarla kombine edilen fonksiyonel kuvvet antrenmanlarının sezon içinde performansa akut ve kronik etkisi
The effect of combined high intensity interval training and functional strength training on acute and chronic performance in youth soccer players in season
  1. Tez No: 683839
  2. Yazar: GÖKHAN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, genç futbolcularda sezon içinde kombine edilen YŞAA ve fonksiyonel kuvvet antrenmanlarının bazı performans parametreleri üzerine etkisi ve bu antrenman yöntemlerinin performans gelişimleri arasındaki istatistiksel farklılıkları araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, 21 yaş altı kategorilerde oynayan yaş ortalaması 18,9 ± 1,1 (boy uzunluğu 1,76 ± 4,6 cm, vücut ağırlığı 70 ± 6,7 kg) olan profesyonelliğe aday 30 futbolcu katılmıştır. Ön testlerden sonra rastgele oluşturulan 4 gruba 6 hafta boyunca antrenman uygulaması yapılmıştır. Ön (antrenman öncesi), orta (2. hafta) ve son (6. hafta) testler (denge, esneklik, sıçrama, Yo-YoIRT1, MAS, tekrarlı sprint, Nordbord ve Groin Bar eksantrik test) uygulanmıştır. Bütün gruplar haftada 4 defa rutin futbol antrenmanı yapmış buna ek olarak, KAG grubuna 1 gün fonksiyonel kuvvet antrenmanı, DAG grubuna 2 gün YŞAA, KDAG grubuna 1 gün fonksiyonel kuvvet antrenmanı ve 2 gün YŞAA, KG grubu ise rutin futbol antrenmanlarına devam etmiştir. İstatistiksel analizlerde, Shapiro-Wilk testi sonuçlarına göre tekrarlı ölçümlerin grup içi karşılaştırmasında normal dağılım gösteren veriler için tekrarlı ölçümler ANOVA ve normal dağılım göstermeyen veriler için Friedman testleri kullanılmıştır. Grup içi test skor ortalamalarında farklılığın hangi değişkenler arasında olduğunun tespiti için Post-Hoc LSD ve Wilcoxon testleri uygulanmıştır. Gruplar arası ölçüm farklarının karşılaştırılmasında ön test skor ortalamalarından doğan farkın eşitlenmesi için ön testler kovaryet edilerek ANCOVA analizi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of high intensity interval training and functional strength training combined during the season on some performance parameters and statistical differences between the performance improvements of these training methods. Thirty football players who are candidate to be professionals and play in the under-21 categories with an average age of 18.9 ± 1.1 (height 1.76 ± 4.6 cm, body weight 70 ± 6.7 kg) participated in the study. After the pre-tests, 4 groups, randomly formed, were trained for 6 weeks. Pre (pre-training), middle (2nd week) and post (6th week) tests (balance, flexibility, jumping, Yo-YoIRT1, MAS, repeated sprint, Nordbord and Groin Bar eccentric test) were applied. All groups performed routine football training 4 times a week, in addition to this, 1 day of functional strength training for the Group KAG, 2 days of High Intensity Interval Training for Group DAG, 1 day of functional strength training and 2 days of High Intensity Interval Training for the Group KDAG were applied. Group KG continued its routine football training without any addition. Repeated Measures ANOVA was used for normally distributed data and Friedman tests were used for non-normally distributed data in the intergroup comparison of repeated measurements according to the Shapiro-Wilk test results. Post-Hoc LSD and Wilcoxon tests were applied to determine the variables in which the difference in test scores within the group was observed. In comparison of the measurement differences between the groups, the pre-tests were covariated and analyzed using ANCOVA analysis to equalize the difference arising from the pre-test score averages.