Adi ortaklık yapısındaki değişiklikler
Changes in ordinary partnership structure
- Tez No: 683843
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Tüzel kişiliği bulunmadığından adi ortaklığın yapısı, doğrudan ortakların şahsına dayanmakta olup, ortaklık statüsündeki değişiklikler ortaklıktaki hak ve borç düzeninin de değişmesine neden olmaktadır. Bu bakış açısıyla, bu çalışmada yeni ortak alımı, ortaklık sıfatının devri, ortaklıktan çıkma ve çıkarma şeklinde meydana gelebilen adi ortaklık yapısındaki değişiklikler incelenmiştir. Böylelikle, sözü edilen değişikliklerin şartları, hukuki nitelikleri, iç ve dış ilişkideki sonuçlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu husustaki meselelerin çözümünde Alman, İsviçre ve Türk hukukundaki akademik çalışmalardan ve mahkeme kararlarından yararlanılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde, adi ortaklık, ortaklık sözleşmesi ve ortaklık sıfatı ile pay kavramları hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, yeni ortak alımı için yapılması gereken ortaklığa kabul sözleşmesi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, ortaklık sıfatının devredilebilirliği sorunu irdelendikten sonra, devir sözleşmesi ve sonuçları açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, ortaklıktan çıkma ve çıkarmanın şartları izah edilmiş akabinde TBK m.633'te öngörülen çıkma/çıkarma sebepleri değerlendirilmiş ve nihayetinde ortaklıktan ayrılmanın sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to lack of legal personality, ordinary partnership is based on personality of members and therefore changes in the membership status also lead to changes in the order of right and obligation in the partnership. From this perspective, in this study, changes in ordinary partnership structure which can be occured as admission of a new member, transfer of membership, withdrawal and expulsion from partnership have been examined. Thus, it is aimed to determine requirements, legal nature, results in internal and external relationship of aforementioned changes. In resolving these issues, academic studies and court decisions in German, Swiss and Turkish law have been utilized. In the first section of our study, general information about ordinary partnership, partnership contract and terms of membership and share has been expressed. In the second section, admission contract which is required for admission of a new member has been discoursed. In the third section, after membership's transferability problem has been examined, transfer contract and its results have been explained. In the fourth section, prerequisites for withdrawal/expulsion from partnership and subsequently withdrawal/expulsion reasons specified in TCO Art.633 have been evaluated. Ultimately, results of leaving partnership have been discussed.