Ebeveynlerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile okul öncesi dönem çocuklarının sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between parents' mindfulness and preschoolers' social skills
  1. Tez No: 683844
  2. Yazar: ÇAĞLA AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ AKŞİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ebeveynlerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile okul öncesi dönem çocuklarının sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlayan araştırma nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel tarama modeli kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 36-72 aylık çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmada ebeveyn-çocuk demografik bilgi formu, Özyeşil ve arkadaşları (2011) tarafından uyarlanan Bilinçli Farkındalık Ölçeği ile Ömeroğlu ve arkadaşları (2014) tarafından geliştirilen Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Covid-19 pandemisi sebebiyle veriler çevrimiçi form şeklinde kartopu örnekleme yöntemi ile toplanmış, araştırmaya toplam 203 ebeveyn çocuk çifti katılmıştır. Elde edilen verilerin normallik dağılımı incelenerek ilişki ve fark testleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; ebeveynlerin bilinçli farkındalık düzeylerinin okul öncesi dönemdeki çocuklarının sosyal becerilerini yordadığı ancak bu yordama gücünün düşük düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Buna göre ebeveynlerin bilinçli farkındalık düzeylerindeki artışın çocukların sosyal becerilerinde artışı sağladığı fakat çok güçlü etkisi olmadığı söylenebilir. Bu bulguya ek olarak araştırmaya katılan ebeveynlerin bilinçli farkındalığının orta düzeyde, çocukların sosyal becerilerinin ise yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Ayrıca bilinçli farkındalık da sosyal beceri de çeşitli demografik değişkenlerden etkilenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili alan yazına dayandırılarak incelenip tartışılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında çocukların çevresinde olan kişileri model aldığı düşünülerek eğitim aldığı kurumdaki öğretmenlerinin bilinçli farkındalık düzeyleri incelenebilir. Bununla birlikte çocukların çevresindeki yetişkinlerin bilinçli farkındalıklarının artmasını destekleyecek etkinliklere katılımının sağlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
A causal-comparative and correlational research design was employed to investigate the relationship between parents' mindfulness and preschoolers' social skills. A demographic form for parents and children, Mindful Attention Awareness Scale (MAAS) developed Brown & Ryan (2003) and adapted to Turkish by Özyeşil, Arslan, Kesici, and Deniz (2011) and Preschool Social Skills Assessment Scale (PSSAS) developed by Ömeroğlu et al. (2014) were used for the data collection. The parents of 36-72-month-old children who volunteered to participate were recruited with snowball sampling. Due to the Covid-19 Pandemic, the data was collected online from a total of 203 parent-child dyads. The data was tested for normal distribution and correlational and difference tests were performed. The results revealed that although parents' mindfulness predicted preschoolers' social skills, its predictive power was low. Therefore, it seems that parents' mindfulness did not make a significant contribution to children's social skills. In addition, the participating parents had a moderate level of mindfulness whereas the participating children had high levels of social skills. The results also indicated that both mindfulness and social skills are affected by some demographic variables. The results and limitations are discussed with reference to the related literature. Future research might study teachers' mindful practices and adults might also participate in activities to increase their mindfulness given that children tend to take their social surroundings as role models