Evaluation of anxiety and depression levels of women with breast cancer
Meme kanserli kadınların kaygı ve depresyon düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 814340
  2. Yazar: MANAR JABER MOHAMMED AL-SHABBANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KAMIŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada meme kanserli kadınların psikolojik sorunlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metodoloji: Nisan-Temmuz 2022 tarihleri arasında El-Sadr Eğitim Hastanesi ve onkoloji merkezinde kesitsel tanımlayıcı bir çalışma yapılmıştır. Çalışma örneklemi, veri toplama sırasında çalışmaya katılmayı kabul eden 218 hastadan oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS21) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma gruplarının %42,7'sinin -56 yaş, %87,6'sının evli ve %67,9'unun ev hanımı olduğu saptandı. Gelirin giderlerden %42,7 daha az olduğu, katılımcıların %33,9'unun lise mezunu, %52,3'ünün ailesinde meme kanseri öyküsü, %60,1'inin mastektomi arasında ameliyattan geçen süre, %38,1'inin 13 ay ve daha uzun sürede, %23,9'unda radyoterapi ve %52,8'inde kendime tanı konuldu. Katılımcıların yarısının (%52.8) majör depresyondan, %50.5'inin şiddetli anksiyeteden ve %45.0'ının normal stres düzeylerinden muzdarip olduğu tespit edildi. DASS21 depresyon, anksiyete ve stres puanlarının 56 yaş grubunda, bekar, geliri giderden az olanlarda, üniversite mezunlarında, 13 ay önce ameliyat olanlarda ve ailesinde meme kanseri öyküsü olanlarda, meme koruma ve radyoterapi ameliyatı olanlarda daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Diğer gruplara göre fark anlamlıydı (p≤0.05). Sonuç: Anksiyete, depresyon ve stres yaş, gelir, eğitim düzeyi, ameliyattan bu yana geçen süre, medeni durum, çalışma durumu, aile öyküsü, alınan cerrahi tip ve radyoterapi gibi değişkenlerden etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to assess the psychological problems of women with breast cancer. Methodology: A cross-sectional descriptive study was conducted between April and July 2022 at Al-Sadr Training Hospital and the oncology center. The study sample consisted of 218 patients who agreed to participate in the study at the time of data collection. A Personal Information Form and the Depression Anxiety Stress Scale (DASS21) were used to collect the data. Results: It was found that 42.7% of the study groups were aged -56, 87.6%, married and 67.9% were housewives. Income was 42.7% less than expenses, 33.9% of the participants had graduated from high school, 52.3% had a family history of breast cancer, 60.1% had a time elapsed from surgery between mastectomy, 38.1% were at 13 months or longer, 23.9% had radiotherapy, and 52.8% had a diagnosis myself. Half of the participants (52.8%) were identified as suffering from major depression, 50.5% from severe anxiety, and 45.0% from normal stress levels. It was determined that DASS21 depression, anxiety and stress scores were higher in age group 56, single, those whose income was less than expenses, college graduates, those who had surgery 13 months ago and those with a family history of breast cancer, who had surgery Breast preservation and radiotherapy. The difference compared to the other groups was significant (p≤0.05). Conclusion: The anxiety, depression, and stress were affected by variables as age, income, educational level, time elapsing since surgery, marital status, work status, family history, type of surgical and radiotherapy received.