Anadolu'nun kültürel mirası mozaikler ve turizm
Anatolia's cultural heritage mosaics and tourism
  1. Tez No: 683880
  2. Yazar: DEMET ÖNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL SUNA DOĞANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu araştırmada, Anadolu'nun kültürel mirası mozaiklerdeki coğrafi unsurlar, mozaiklerin dağılışında öne çıkan etmenler ve mozaiklerin turizmdeki yeri çok boyutlu olarak incelenmiştir. Uygarlık tarihi boyunca köklü bir kültürün temellenmesinin önkoşulu olan bütün olanakları sunan Anadolu coğrafyası, görkemli bir mozaik mirasına sahiptir. Bu mirasın korunması, değerlendirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılmasında kültür varlığı ve mekân arasındaki ilişkilerin çok disiplinli bakış açısıyla sentezlenmesi önem taşımaktadır. Tarihsel süreçte, mimari bezeme unsuru olmanın ötesinde dönemlerinin estetik anlayışı, düşünce ve inanç sistemini yansıtan zengin içeriklerle karşımıza çıkan mozaikler, bu anlayışla değerlendirilmiştir. Araştırmada geniş bir literatür taraması yapılmış, mozaikler mimari ve coğrafi mekân, yapıldığı dönem, malzeme, teknik ve konularıyla farklı kategorilerdeki Anadolu mozaiklerinden oluşan bir seçki eşliğinde incelenmiştir. Kültürün somutlaştığı mozaikler aracılığıyla kültür bileşenlerinin analiz edilmesinin, coğrafyanın kültür birikimine olan bakışın derinleşmesine katkı sunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The cultural heritage of Anatolia was examined as geographical elements in mosaics, the elements that stand out in the distribution of mosaics and the place of mosaics in tourism in a multidimensional way in the present study. Anatolian geography offering all the possibilities that are the preconditions for the foundation of a deep-rooted culture has a magnificent heritage in terms of its mosaics as well. It is important to synthesize the relationships between cultural assets and space from a multidisciplinary point of view for the conservation, evaluation, and transfer of this heritage to the future generations. In the historical process, the mosaics, which exist with culturally rich contents reflecting the aesthetic understanding, thought and belief system of their period, beyond being an element of architectural decoration; were evaluated with this understanding. In the study, a comprehensive literature review was conducted, and the mosaics were examined accompanied by a selection of Anatolian mosaics in different categories with architectural and geographical space, the period in which they were created, materials, techniques, and themes. Analysis of cultural components through mosaics aims to contribute to the deepening of the view on the cultural accumulation of Anatolia.