İstanbul'un turistik yapılarının göstergebilimsel açıdan çözümlenmesi: Ayasofya-i Kebir ve Sultan Ahmet Cami örnekleri
Semiotic analysis of Istanbul's touristic buildings: Examples of Hagia Sophia and Sultan Ahmet Mosque
  1. Tez No: 683884
  2. Yazar: ONUR ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çalışmada İstanbul'un en çok ziyaret edilen kültürel miras yapılarından Ayasofya-i Kebir ve Sultan Ahmet Camileri Roland Barthes'ın göstergebilime kazandırdığı yöntemle incelenmiştir. Bazı çalışmalar turistlerin gezip gördükleri yerlerde anlamlı anılar elde etmek ve bu yapıları anlayıp keşfetmek istediklerini göstermiştir. Ayrıca turist rehberlerinin anlam yaratmada önemli bir faktör olduğu da bilinmektedir. Bu açıdan bakıldığında çalışma turistlerin anlamlı anılar elde etmesine ve bu yapıları anlayıp keşfetmesine ayrıca turist rehberlerinin anlam yaratma sürecini katkı sağlamaktadır. Çalışma sonucunda Ayasofya-i Kebir ve Sultan Ahmet Camilerinin göstergebilimsel açısından bazı benzer ve farklı anlamlar taşıdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca bu çalışma Türkiye'deki kültürel turizm kapsamındaki diğer yapıların göstergebilimsel yöntemle incelenmesi açısından teşvik edici olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, The Hagia Sophia Grand and Sultan Ahmet Mosques, which are among the most visited heritage buildings in Istanbul, had examined with the method introduced by Roland Barthes. Some studies have shown that tourists want to have meaningful memories in the places they visit, and to understand and explore these structures. It is also known that tourist guides are an important factor in creating meaning. From this point of view, the study contributes to the tourists' acquiring meaningful memories and understanding and exploring these structures, as well as the meaning-making process of the tourist guides. The study will make important contributions to tourists who seek meaning in their visits and to guides who are an important factor in their search for meaning. As a result of the study, it was seen that The Hagia Sophia Grand and Sultan Ahmet Mosques had similar and different meanings. Moreover, This study will set a light to examine the structure of other cultural-touristy in Turkey through semiotical way.