Factors driving the adoption of smart farm in Mali
Mali'de akıllı çiftliğin kabul etmesini yönlendiren faktörler
  1. Tez No: 683897
  2. Yazar: KATIMI BERTHE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUBAKAR MOHAMED ABUBAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Akıllı çiftlik ve modern teknolojik aletlerin ve uygulamaların tarım üzerindeki etkisi küçümsenemez. Çalışma, Mali'de akıllı çiftliği ve modern teknolojinin benimsenmesini sağlayan faktörleri keşfetmeyi amaçlıyor. Bunu yaparken çalışma, çiftçilerin çiftçilik faaliyetlerinde akıllı çiftliği veya modern teknolojik uygulamaları ve aletleri benimseme niyetlerini etkileyen veya yönlendiren faktörlerin belirlenmesinde üç amaç ve hipotez kullandı. Çalışma, ülkede akıllı çiftlik kullanma niyetini veya kararını yönlendiren temel faktörün bu teknolojiler hakkında korku ve yanlış anlama, mevcut ve gelecekteki ekonomik koşullar, bu teknolojilerin maliyeti, bu teknolojilerin nasıl çalıştığını göstermek için yetersiz deneyler olduğunu ortaya koydu. Çalışma, akıllı çiftliklerin ve modern teknolojilerin tarım üzerindeki faydalarının kolay anlaşılması için yerel lehçelerde hazırlanan daha hedefli eğitim ve kamu kampanyaları önermektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of smart farm and modern technological appliances and applications on agriculture cannot be underestimated. The study seeks to explore the factors driving smart farm and modern technology adoption in Mali. In doing so the study employed three objectives and hypotheses in establishing the factors that affect or drive farmers' intentions to adopt smart farm or modern technological applications and appliances in their farming activities. The study revealed that the key factors driving the intention or decision to use smart farm in the country are fear and misconception about these technologies, current and expected future economic conditions, cost of these technologies, inadequate experiments to illustrate how these technologies work among others. The study recommends more targeted education and public campaigns drafted in local dialects for easy understanding on benefits of smart farms and modern technologies on agriculture.