Menemen ilçesi (İzmir) raphıgnathoıdea (Acarı: actınedıda) üst familyasının sistematik yönden incelenmesi
A systematic investigation of raphignathoidea (Acari: actinedida) super family of menemen district (Izmir)
  1. Tez No: 683900
  2. Yazar: EMEL AYDINLI BÖLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İzmir ili, Menemen ilçesi'ndeki rafignatoid akarları tespit etmek amacıyla Temmuz 2018- Haziran 2019 tarihleri arasında, 12 ay süre ile periyodik olarak her ay çalışma alanına gidilerek çeşitli habitatlardan örneklemeler yapılmıştır. Alınan örnekler laboratuvara getirilerek Berlese düzeneğinde içindeki akarlar ayrılmıştır. Daha sonra rafignatoid akarlar ayıklanıp ve Laktofenol'de ağartıldıktan sonra Hoyer ortamında daimi preparatları yapılmıştır. Preparatları yapılan örnekler familya ve cinslere göre ayrıldıktan sonra şekilleri çizilerek tür düzeyinde teşhisleri yapılmıştır. Çalışma sonunda Raphignathoidea üst familyasına ait 5 familyadan toplam 16 tür tespit edilmiştir. Bunlar; Stigmaeidae familyasından 6 tür: Storchia robustus, Eustigmaeus anauniensis, Eustigmaeus dogani, Eustigmaeus segnis, Eustigmaeus turcicus, Ledermuelleriopsis ayyildizi. Caligonellidae familyasından 3 tür: Molothrognathus venusta, Caligonella humilis, Neognathus terrestris. Raphignathidae familyasından 3 tür: Raphignathus gracilis, Raphignathus collegiatus, Raphignathus kuznetzovi. Cryptognathidae familyasından 3 tür: Cryptognathus lagena, Favognathus amygdalus, Favognathus orbiculatis. Camerobiidae familyasından 1 tür: Tycherobius stramenticola. Teşhis edilen türlerin örneklerimiz üzerinden şekilleri çizilmiş, çeşitli organlarının ölçümleri yapılmış, tanımları gözden geçirilmiş, dünyadaki yayılışları verilmiş ve bulunan örnekler için tür teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to detect rafignatoid mites in Menemen district of İzmir province, a district was visited periodically for 12 months between 2018-2019 and sampled from various habitats. Specimens obtained have been taken to the laboratories and the acari in Berlese device have been selected; then their preparates have been prepared by separating raphignathoid acari. Preparation of samples are illustrated. Family, genus and species level identifications were made. At the end of the study total 16 species out of 5 families belonging to raphignathoid Raphignathoidea family have been determined. Stigmaeidae 6 species: Storchia robustus, Eustigmaeus anauniensis, Eustigmaeus dogani, Eustigmaeus segnis, Eustigmaeus turcicus, Ledermuelleriopsis ayyildizi. Caligonellidae 3 species: Molothrognathus venusta, Caligonella humilis, Neognathus terrestris. Raphignathidae 3 species: Raphignathus gracilis, Raphignathus collegiatus, Raphignathus kuznetzovi. Cryptognathidae 3 species: Cryptognathus lagena, Favognathus amygdalus, Favognathus orbiculatis. Camerobiidae 1 species: Tycherobius stramenticola. Figures of the identified species have been drawn out of our samples, measurements of their organs have been done, their definitions have been reviewed, their distribution on the world has been present. In additional, keys to all the species of Raphignathoidae are given.