Examining needs and issues of refugee- receiving schools in Turkey from the perspectives of school counselors
Türkiye'de mülteci alan okulların ihtiyaç ve durumlarının okul psikolojik danışmanları bakış açısından incelenmesi
- Tez No: 519670
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Dünya üzerindeki çatışmalar sonucunda 2017 yılında 65.3 milyon insan ülkesinden ayrılmak zorunda bırakılmıştır (ECHO, 2017). Resmi rakamlara göre 2018 yılı itibariyle 3.9 milyon birey Türkiye'ye yerleşmiştir (ECHO, 2018). Bu sayı ile Türkiye, dünya üzerinde en fazla mülteciyi barındıran ülke konumuna gelmiştir (UNICEF, 2017). Mülteci krizinin tüm dünyada yaşandığı görülmektedir. Bireylerin farklı ülkelere yerleşmesi ve farklı kültürler ile tanışmaya başlamaları, mülteci adaptasyonu ile ilgili birçok çalışmayı beraberinde getirmiştir. Okullar ise mülteci adaptasyon sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Okul psikolojik danışmanları, okuldaki tüm bileşenlerin ihtiyaç ve durumlarından haberdar olduğu için anahtar kişi konumundadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de mülteci alan okulların ihtiyaçlarını ve durumunu okullardaki anahtar kişi olan psikolojik danışmanların bakış açısından incelemektir. Bu çalışmada veriler nitel veri toplama yöntemi kullanılarak Ekim- Kasım 2017 ayları boyunca toplanmıştır. Veri toplanacak iller seçilirken Göç İdaresi Müdürlüğü'nün yayınladığı Suriyeli mültecilerin illere göre dağılımı listesi göz önünde bulundurularak 7 il seçilmiştir. Bunlar; İstanbul, Hatay, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, İzmir ve Gaziantep'tir. Mevcut olarak mültecilerin yoğunlukta bulunduğu okullarda çalışan 15 okul psikolojik danışmanı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Analizler sonucunda psikolojik danışmanlar, yerel öğrenciler ve mülteci öğrenciler olmak üzere üç ana tema ortaya çıkmıştır. Her ana temanın altında ihtiyaç, sorunlar ve koruyucu faktörler alt temaları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
65.3 million people were forced to leave their countries in 2017 as a result of the conflicts all over the world (ECHO, 2017). 3.9 million people settled down Turkey according to the official figures in 2018 (ECHO, 2018). Turkey became the most refugee- receiving country along with this number (UNICEF, 2017). Refugee crisis exists around the world. Settling down a new country and meeting with new cultures bring along studies about refugee adaptation process. Schools are the inseparable part of the adaptation process. Since school counselors are informed all school components' needs and issues, they act as the key position in the school. The aim of this study is to analyze the needs and issues of most refugee- receiving schools from different parts of Turkey from the school counselors' perspective. Data were collected during September- November 2017 by using qualitative data collection tool. Seven cities were selected considering the report that indicated the distribution of Syrian refugees according to cities in Turkey published by Republic of Turkey Ministry of Interior Directorate General of Migration Management (2017). These provinces are Istanbul, Hatay, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, İzmir and Gaziantep. Fifteen school counselors who are working at the most refugee- receiving schools in their cities were interviewed by using semi- structured interview protocol. Three main themes showed up as a result of the qualitative analysis as personal and professional experiences of school counselors, local students and refuge students. Every main theme involves needs, problems and facilitative factors sub- themes.