Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Ortaokul 5. Sınıf Matematik Dersi Öğretim Programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the 5th Grade Mathematics Curriculum within the Turkish Century Education Model according to teacher opinions
- Tez No: 995003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAMİ EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında 2024-2025 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanan 5. Sınıf Matematik Dersi Öğretim Programı'nın öğretmen görüşleri ile değerlendirilmesi, araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Programın uygulayıcısı olan öğretmenlerin görüşleri bu anlamda önemlidir. Karma yöntem desenlerinden açıklayıcı sıralı desen ile kurgulanan çalışmanın evrenini, Ağrı ili Patnos ilçesinde görev yapan 132 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri; evrenin %90,15'ini temsil eden 119 öğretmenden anket yoluyla ve 12 öğretmenle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin programın teorik yapısını ve felsefi altyapısını genel olarak olumlu karşıladıklarını göstermektedir. Programın üst düzey zihinsel becerileri destekleme kapasitesi, bütüncül yapısı ve disiplinlerarası etkileşime olanak tanıyan anlayışı öğretmenler tarafından programın en güçlü yönleri olarak vurgulanmıştır. Özellikle matematiksel kavramların gerçek yaşamla ilişkilendirilmesi ve programın millî, manevi ve evrensel değerleri kapsayıcı doğası öğretmen görüşlerinde yüksek düzeyde kabul görmüştür. Ayrıca programın, öğrencilerin derse yönelik motivasyonlarını ve sorumluluk alma bilincini artırma potansiyeline sahip olduğu saptanmıştır. Sınıf içi uygulama süreçleri incelendiğinde ise ciddi yapısal engeller tespit edilmiştir. Öğretmenler, özellikle ders süresinin kısıtlı olması nedeniyle yoğun içerik ve tematik etkinliklerin istenilen nitelikte hayata geçirilemediğini ifade etmişlerdir. Öğrenci hazırbulunuşluk düzeyinin programın beklentileriyle örtüşmemesi, program dilinin açıklık düzeyi ve alternatif ölçme-değerlendirme yöntemlerinin uygulama güçlüğü, öğretmenlerin en çok kararsızlık yaşadığı alanlar olarak öne çıkmıştır. Ölçme-değerlendirme sürecinde bireysel farklılıkların dikkate alınması teorik olarak takdir edilse de kalabalık sınıflar ve bölgesel imkansızlıklar gibi öğrenme ortamı faktörlerinin bu süreci kısıtladığı sonucuna varılmıştır. Araştırma bulguları ışığında; öğretim programındaki içerik yoğunluğu ile ders saatleri arasındaki dengesizliğin giderilmesi adına ders sürelerinin yeniden yapılandırılması önerilmektedir. Bunun yanı sıra, programın uygulanabilirliğini artırmak amacıyla bölgesel farklılıkların dikkate alınması ve mevcut programa yerel ihtiyaçlara yanıt verecek nitelikte bir içerik çeşitliliğinin entegre edilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The 5th Grade Mathematics Curriculum, implemented starting from the 2024-2025 academic year within the framework of the Turkish Century Education Model, aims to improve the teaching methods of teachers. The program's success is of great importance in this regard. The entire universe of the study, which utilizes an explanatory sequential mixed methods design, consists of 132 mathematics teachers working in Patnos district of Ağrı province. Research data was obtained through surveys from 119 teachers (representing 90.15%) and through trained, semi-read interviews with 12 teachers. The innovations obtained demonstrate positive investments in the theoretical and infrastructure of the program. The program's high-level intellectual storage capacity, holistic structure, and interdisciplinary sharing capabilities are highlighted as strong developments by the design policies. In particular, the relationship of the components to real life and the program's inclusion of national, spiritual, and universal values were highly accepted by the teachers. Furthermore, the programs have the potential to increase motivation and a sense of responsibility towards the lesson. In-class application expansions have overcome significant structural obstacles. Teachers stated that intensive and thematic activities could not be conducted in the desired quality due to the limited number of lessons. Student readiness, the program's incompatibility with other programs, the program's language, payment levels, and the difficulty of implementing alternative opportunities and assessment methods, as well as nutrition, emerged as the areas where they experienced the most indecision. While recording individual differences in the measurement and evaluation process is theoretically appreciated, there are conditions in the learning environment that compress this process, such as crowded classrooms and regional limitations. Details of the research: It is stated that lesson durations should be restructured to address the imbalance between the content density and lesson hours in the curriculum. In addition, in order to increase the applicability of the program, the disregard for differences and the integration of a content diversity that will respond to local needs into the existing program have been implemented.