Mukātil b. Süleyman'ın et-Tefsîrü'l-Kebîr isimli tefsirinde takdîm ve te'hîr
Taqdīm and taʾḫīrin Muqātil Ibn Sulayman's commentary: 'al-Tafsīr al-Kabīr'
- Tez No: 683931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HACIMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada Arap dilinde yaygın olarak kullanılan edebi üslûplardan biri olan takdîm ve te'hîr sanatı, Mukātil b. Süleyman'ın (ö. 150/767) et-Tefsîru'l-Kebîr isimli tefsiri özelinde incelenmiştir. İlk bölümde müellifin hayatı, eserleri ve ilmî kişiliği ele alınmış, ikinci bölümde Arap dilinde takdîm ve te'hîr sanatı incelenmiştir. Takdîm ve te'hîr sanatının kabul edilen kullanım alanları ve bu alanlardaki kullanım şekilleri üzerinde durulduktan sonra bu sanatın farklı bir şekilde icrasının mümkün olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde müfessirin takdîm ve te'hîrin var olduğunu belirttiği âyetler, ilgili sûre başlıkları altında ele alınmıştır. Bu bağlamda müfessirin ifadeleri mukayeseli bir inceleme yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada takdîm ve te'hîr sanatının Kur'ân-ı Kerîm'deki kullanımı ön planda tutulmuştur. Müfessir ve dilbilimcilerin bu sanatın icrası konusunda yer yer aynı düşündükleri gibi meseleyi farklı açılardan ele alabildikleri de tespit edilmiştir. Anahtar Kelimler: Nahiv, Belâgat, Takdîm, Te'hîr, Mukātil
Özet (Çeviri)
In this work, we try to examine art of presentation (taqdīm) and delay (taʾḫīr), which are widely used literary styles in the Arabic language, in Mukātil b. Sulayman's (d. 150/767) commentary“al-Tafsīr al-Kabīr ”. ln the first part, we shall examine life and the works of the author and his knowledge journey, in second part we shall examine art of taqdīmand taʾḫīrin the Arabic language. We dwell on art of taqdīm and taʾḫīr's area of utilization, which is accepted, and usages of these areas after that we try to exhibit possibility of different methots for these arts. Lastly, the verses which are indicate by author, check over with headings of related surahs. ln this context, we estimate sayings of author comparatively. We prioritise art of taqdīm and taʾḫīr according to usage of Holy Qur'an in this study. We prove that interpreters and philologist sometimes think same for usage of these arts, also they consider a matter from a different angle. Keys words: Syntax, Rhetoric, Taqdīm, Taʾḫīr, Muqātil