Lise öğrencilerinde bozulmuş yeme: Bir karma yöntem araştırması
Disordered eating in high school students: A mixed method research
- Tez No: 683973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÜMMET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışma bir ölçek geliştirme ve bir karma araştırma olmak üzere iki aşama içeren bir araştırmadır. Açımlayıcı sıralı karma desen ile yürütülen bu araştırmanın temel amacı 14-18 yaş arasındaki ergenlerden nicel sonuçlar ortaya koymak, sonrasında bu sonuçları derinlemesine keşfetmek için amaca uygun olarak seçilmiş kişiler ile yorumlayıcı fenomenoloji çalışması yapmak ve bozulmuş yeme deneyimlerini açıklamaktır. Bu amaç için öncelikle 14-18 yaş aralığında ergenler için bozulmuş yeme davranışlarını ölçen bir ölçme aracı geliştirilmiştir. 646 ergen ile geliştirme çalışması, 466 ergen ile doğrulama çalışması yürütülmüştür. Ölçüte dayalı geçerlik çalışması 117 kişiyle; test-tekrar test çalışması 96 kişiyle tamamlanmıştır. Ölçeğe ait kesim noktası belirlemek için anoreksiya nervoza tanılı 33, bulimia nervoza tanılı 24 ve sağlıklı 157 ergen katılımcıdan veri alınmıştır. Ortaya çıkan ölçek 14 maddeden oluşan 5'li likert tipinde, üç alt boyuta sahip bir ölçektir. Ölçek alt boyutları kısıtlama, kilo kaygısı, çıkarma-kontrol davranışları olarak adlandırılmıştır. Ölçeğin tamamı için açıklanan varyans % 58,45'tir. Cronbach Alpha katsayısı .86 olarak bulunmuştur. Test tekrar test uygulamasında, iki uygulama arasındaki korelasyon .90'dır. Yeme Bozukluğu İnceleme Ölçeği ve Ergenler İçin Bozulmuş Yeme Ölçeği arasındaki korelasyon .86 olarak hesaplanmıştır. Birinci ve ikinci düzey doğrulayıcı faktör analizi için X2/df = 3,94, RMSEA = 0.079, TLI = 0.922, CFI = 0.938 ve SRMR = 0.045 olarak bulunmuştur. ≥31 kesim noktası için duyarlık 0,930, özgüllük 0,911'dir. Yapılan istatistiksel analizler ölçeğin bozulmuş yeme davranış ve tutumlarının ölçülmesinde geçerli ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Karma araştırmanın nicel aşamasında, Ergenler İçin Bozulmuş Yeme Ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği ve DASS-42 Ölçeği Depresyon alt boyutu kullanılmıştır. Veriler İstanbul ilindeki altı ilçede toplanmıştır. İki ayrı çalışma grubu üzerinde, değişkenler arasındaki ilişkiler yol analizi ile incelenmiştir. Ergenler İçin Bozulmuş Yeme Ölçeği'nin kesim noktasından yukarıda puan alan grubu belirlemek için 3266 ergene ölçekler uygulanmıştır. ≥31 puan alan 567 kişi bu gruba dahil edilmiştir. Ayrıca Ergenler İçin Bozulmuş Yeme Ölçeği'nin kesim noktasından aşağıda puan alan grubu belirlemek için 535 ergene ölçekler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a research that includes two stages as a scale development and a mixed research. The main purpose of this research, which is conducted with an explanatory sequential mixed design, is to obtain quantitative results from adolescents aged 14-18, then to conduct interpretive phenomenology study with appropriately selected individuals to explore these results in depth, and to explain their disordered eating experiences. For this purpose, a measurement tool has been developed to measure disordered eating behaviors for adolescents between the ages of 14-18. Development and confimatory studies were conducted with 646 and 466 adolescents, respectively. The criterion validity and test-retest studies were conducted with 117 and 96 participants, respectively. Data were collected from 33 adolescent participants with anorexia nervosa, 24 with bulimia nervosa, and 157 healthy adolescents to determine the cut-off point for the scale. The resulting scale is a 5-point Likert-type scale consisting of 14 items with three sub-dimensions. Subscales are named as restriction, weight anxiety, and extraction-control behaviors. The variance explained for the whole scale was 58.45%. The Cronbach Alpha coefficient was found to be .86. In the test-retest application, the correlation between the two applications was .90. The correlation between Eating Disorder Examination Scale and Disordered Eating Scale For Adolescents was calculated as .86. For the first and second order confirmatory factor analysis, fit indices were found as X2 / df = 3.94, RMSEA = 0.079, TLI = 0.922, CFI = 0.938 and SRMR = 0.045. For ≥31 cutoff point, sensvity is 0.930 and specificity is 0.911. Statistical analysis shows that the scale is valid and reliable in measuring disordered eating behaviors and attitudes. In the quantitative phase of the mixed study, Disodered Eating Scale for Adolescents, Social Appearance Anxiety Scale, Toronto Alexithymia Scale, Emotion Regulation Scale and DASS-42-Depression subscale were used. Data were collected in six districts in Istanbul province. Relationships between variables were examined by path analysis on two separate study groups. Scales were applied to 3266 adolescents to determine the group scoring above the cut-off point of the Disordered Eating Scale for Adolescents. 567 people who got ≥31 points were included in this group. In addition, scales were applied to 535 adolescents to determine the group scoring below the cut-off point of the Disordered Eating Scale for Adolescents. 435 people with a score of