Obstetrik brakial pleksus yaralanması olan çocuklarda ayna terapisinin üst ekstremite fonksiyonelliği üzerine etkisi
The effect of mirror therapy on the upper extremity function in obstetric brachial plexus injured children
  1. Tez No: 684005
  2. Yazar: RABİA NUR ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY TARSUSLU ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, Obstetrik Brakial Pleksus Yaralanması (OBPY) olan çocuklarda ayna terapisinin üst ekstremite fonksiyonelliği üzerine etkilerini değerlendirmektir. Çalışmaya, 4-16 yaş aralığında OBPY tanısı konmuş 32 çocuk dahil edildi. Çocuklar randomize 2 gruba (çalışma grubu n=16, kontrol grubu n=16) ayrıldı. Çalışma, 12 hafta ve haftada 2 gün olarak yürütüldü. Çalışma grubuna 40 dakika boyunca geleneksel fizyoterapi programı ve rehabilitasyon programına ek 20 dakika ayna terapisi uygulandı. Kontrol grubuna ise 40 dakika boyunca geleneksel fizyoterapi ve rehabilitasyon programı uygulandı. OBPY'li çocukların üst ektremite fonksiyonları; Raimondi'nin el fonksiyonlarını değerlendirme sistemi, Gilbert'in dirsek hareketlerini değerlendirme sistemi, Raimondi'nin omuz hareketlerini değerlendirme sistemi, Modifiye Mallet Skorlaması, QUEST ve Narakas duyu değerlendirme sistemi kullanılarak değerlendirildi. Değerlendirmeler tedavi öncesinde, tedavinin 4. haftası, 8.haftası ve 12.haftasında (tedavinin sonunda) yapıldı. Elde edilen veriler istatistik analizinde kullanıldı. İstatistik analizler sonucunda, her iki grubun demografik özellikleri benzerlik gösterdi. Çalışma grubu ve kontrol grubu arasında istatistiksel bir farklılık saptanmadı (p>0,05). Gruplar arasında ölçüm zamanları arasında (tedavi öncesi, 4. hafta, 8 ve 12. haftalarda) istatistiksel bir farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of mirror therapy on upper extremity functionality in children with Obstetric Brachial Plexus Injury (OBPY). Thirty-two children aged 4-16 years with a diagnosis of OBPY were included in the study. Children were randomly divided into 2 groups (study group n = 16, control group n = 16). Inclusion criteria; According to the Narakas classification, those in Group 2-3 were to have the communication skills to understand and execute the given commands, to have no other neuropsychological, orthopedic, neuromuscular disorders, to be willing to participate in the study and to be 4-16 years old. Exclusion criteria; loss of sensation and motor in the intact extremity, presence of neglect, visual problems, medical complications, and lack of ability to perceive and apply commands. Our study was conducted for 12 weeks and 2 days a week. The study group received 40 minutes of traditional physiotherapy program and an additional 20 minutes of mirror therapy to the rehabilitation program. A traditional physiotherapy and rehabilitation program for 40 minutes was applied to the control group. Upper extremity functions of children with OBPY; Raimondi's hand function evaluation system was evaluated using Gilbert's elbow motion evaluation system, Raimondi's shoulder movement evaluation system, Modified Mallet Scoring, QUEST and Narakas sensory evaluation system. Evaluations were made before treatment, at the 4th week, 8th week and 12th week (at the end of the treatment). The data obtained were used in statistical analysis. As a result of statistical analysis, demographic characteristics of both groups were similar. No statistical difference was found between the study group and the control group (p> 0,05). There was no statistically significant difference between the measurement times (pre-treatment, 4th week, 8th and 12th weeks) between the groups (p> 0,05).