Kadınlar basketbol liginde oynayan sporcuların bedeni beğenme ve algılanan esenlik durumlarının incelenmesi
Investigation of the like and perceived well-being states of athletes playing in the women's basketball league
- Tez No: 684004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH KARAHÜSEYİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bedeni beğenme kişinin vücudunun çeşitli bölümleri hakkında bütüncül bir değerlendirme yaparak herhangi yargıya varmasıdır. Günümüzde kadın bedenine atfedilen beklentiler çeşitli değişkenliklerle değişmektedir. Bu bağlamda insanın daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşama kavuşması için hayatın tamamına bir bütün olarak bakabilme sanatı wellness (esenlik) olarak tanımlanır. Bedeni beğenme, bedene karşı olumlu duygulara sahip olunması ve bedenin olduğu gibi kabul görmesi anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE LIKE AND PERCEIVED WELL-BEING STATES OF ATHLETES PLAYING IN THE WOMEN'S BASKETBALL LEAGUE Body liking is a person's making a holistic assessment of various parts of his body and making any judgments. Today, the expectations attributed to the female body are changing with various variability. In this context, the art of looking at the whole of life as a whole in order for a person to have a better quality and healthy life is defined as wellness. Liking the body means having positive feelings towards the body and being accepted as it is. A high level of body liking also shows parallelism with perceived well-being. The study developed on the basis of the general hypothesis that the body liking and perceived well-being of the athletes playing in the women's basketball league changes; The aim of this study is to determine the body liking and perceived levels of 14 teams in the 2019-2020 Women's Basketball Super League and 162 female basketball players playing in these teams, to determine whether demographic variables are effective on these levels and to examine the relationship between these two concepts.