Türkiye ve Yunanistan'da yayımlanan resimli çocuk kitaplarının çok kültürlülük ögeleri açısından incelenmesi
Examination of illustrated children's books published in Greece and Turkey in terms of multiculturalism
- Tez No: 684017
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM FAZLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmada, Türkiye ve Yunanistan'da 2000 ile 2015 yılları arasında yayımlanmış resimli çocuk kitaplarının çok kültürlülük ögelerinden inanç, etnik köken ve ülke açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel temelli bir yönteme sahip olup doküman analizi yöntemi ile desenlenmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye Edirne İl Halk Kütüphanesi ile Yunanistan Gümülcine İl Halk Kütüphanesi'nde, 2000-2015 yılları arasında, 3-6 yaş çocuklarına yönelik yayımlanan, 140 resimli çocuk kitabı oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak doküman incelemesi ve dokümanların analizinde de içerik analizi kullanılmıştır. Veriler içerik analizi ve betimsel analiz şeklinde tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda Türkiye'de yayımlanan resimli çocuk kitaplarının metinlerinde çok kültürlülük ögelerinden dini inanç boyutunun fantastik ögeler alt temasına ait ifadelerin %71,4'le, etnik köken boyutunun yemek alt temasına ait ifadelerin %12,9'la ve ülke boyutunun duygular alt temasına ait ifadelerin %22,9'la en çok yer alan ifadeler olduğu tespit edilmiştir. Türkiye'de yayımlanan kitapların resimlerinde yine inanç boyutunda fantastik ögeler alt temasına ait resimlerin %72,9'la, etnik köken boyutunun kültürel gelenek alt temasına ait resimlerin %21,4'le ve ülke boyutunun da tarih alt temasına ait resimlerin %11,4'le en çok yer alan resimler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda Yunanistan'da yayımlanan resimli çocuk kitaplarının metinlerinde çok kültürlülük ögelerinden inanç boyutunun fantastik ögeler alt temasına ait ifadelerin %72,9'la, ve etnik köken boyutunun yemek alt temasına ait ifadelerin %18,6'yla ve ülke boyutunun alt temaları olan duygular ve ülkeler ifadeleri benzer şekilde %25,7'yle en çok yer alan ifadeler olarak tespit edilmiştir. Yine Yunanistan'da yayımlanan çocuk kitaplarının resimleri incelendiğinde inanç boyutunda fantastik ögeler alt temasına ilişkin resimlerin % 64,3'le, etnik köken boyutunda kültürel gelenek alt temasına ilişkin resimlerin %24,9'la ve ülke boyutunun değerler alt temasına ilişkin resimlerin %18,6'ıyla en yüksek oranda oldukları tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Türkiye ve Yunanistan'da yayımlanan resimli çocuk kitaplarının metinleri çok kültürlülük ögeleri açısından karşılaştırıldığında, en çok inanç boyutunun fantastik ögeler alt temasının iki ülkede de yayımlanan kitaplarda oranlarının benzer olduğu tespit edilmiştir. Yine Türkiye ve Yunanistan'da yayımlanan resimli çocuk kitaplarının resimleri, çok kültürlülük ögeleri açısından karşılaştırırldığında inanç boyutunun fantastik ögeler alt temasına ait resimlerin Türkiye (%72,9) ve Yunanistan'nın (% 64,3) değerlerinin birbirlerine çok yakın oranda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the illustrated children's books published in Turkey and Greece between 2000 and 2015 from the point of view of faith, ethnicity and country from the elements of multiculturalism. The research has a qualitative-based method and is patterned by the document analysis method. The working group of this research consists of 140 illustrated children's books published in Edirne Provincial Public Library of Turkey and Gümülcine Public Library of Greece for children aged 3 to 6 years between 2000-2015. As a method of data collection, document thinning and content analysis were also used in the analysis of documents. After the data was subjected to content analysis, the qualitative data was quantified and tabulated in the form of percentage and frequency. As a result of the research, in the texts of illustrated children's books published in Turkey, fantastic expressions in the dimension of religious belief from elements of multiculturalism were found to be the most common expressions with 71.4%, expressions of emotion in the country with 22.9%, and expressions of food in the dimension of ethnicity were found to be 12.9%. Again, in the paintings of books published in Turkey, it was concluded that there are 72.9% of the elements of multiculturalism in the faith dimension, 21.4% of the images reflecting cultural tradition in the ethnicity dimension, and 11.4% of the images reflecting history in the country dimension. As a result of the study, fantastic expressions in the dimension of faith from the elements of multiculturalism were found to be the most common expressions in the texts of illustrated children's books published in Greece with 72.9%, emotions and country expressions in the dimension of country with 25.7% and food in the dimension of ethnicity with 18.6%. Again, in the paintings of children's books published in Greece, it was concluded that fantastic paintings in the dimension of faith, one of the elements of multiculturalism, with 64.3%, paintings that reflect cultural tradition in the dimension of ethnicity with 24.9%, and paintings that have the most place in the dimension of the country with 18.6%. As a result of the research, it was found that the most popular expressions of multiculturalism in the texts of illustrated children's books published in Turkey and Greece were expressions contained in books published in Turkey (71.4%) and Greece (72.9%). Again, it was found that the pictures that are most included in the images of children's illustrated books published in Turkey and Greece belong to the fantastic article of the dimension of faith, the pictures that are included in the books published in Turkey (72.9%) and Greece (64.3%).