Deneysel diyabetik ratlarda insizyonel yara iyileşmesinde aloe vera'nın etkinliğinin MMP-1 ve TIMP-1 yönünden incelenmesi
Investigation of the efficacy of aloe vera on incisional wound healing in experimental diabetic rats by MMP-1 and TIMP-1
  1. Tez No: 684016
  2. Yazar: ROHLAT SEYREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA SÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yara iyileşmesi konusunda kısıtlamalara neden olan diyabetes mellitusta aloe veranın iyileştirici yönünü araştırmayı hedeflemektedir. Gereç ve yöntem: Temin edilen sıçanlardan diyabet ve diyabet+aloe vera gruplarında streptozotosin indüklü deneysel diyabet modeli oluşturuldu. 14 gün süren deneyin sonunda tüm gruplardaki hayvanlardan kuyruk veninden kan şekeri ölçümü gerçekleştirildi ve kalpten kan alınırak sakrifiye edildi. Histopatoloji ve imminohistokimyasal istatistik ve değerlendirme yapıldı. Bulgular: Çalışmamızın histopatolojik diyabet gruplarında, epidermisteki epitelyum hücrelerinde kayıp, nükleusta piknotik ve epitelyumda kayıplar görülürken; dermal papilla bölgesinde soliter tarzda dağılmış lökosit infiltrasyonu, kollojen liflerde dejenerasyon ve ekstrasellüler matriks yapısında artış görüldü.Aloe vera uygulanan grupta epitelyum boyutu ve nükleus boyutu sham grubuna yakın ve düzenli olarak gözlendi. Dermal papilla bölgesinde inflamasyonun azaldığı ve kollajen liflerinin düzenli tertiplendiği ve damar dilatasyonunda azalmanın olduğu görüldü. Çalışmamızda immünohistokimyasal boyamadaki sham gruplarında epidermis ve dermiste özellikle ekstrasellüler matriksin yoğun olduğu bölgelerde kıl folikülünün eksternal membranında MMP-1 ve TIMP-1 ekspresyonun belirgin olduğu görüldü. Diyabet grubunda epidermiste ve dermisteki hücrelerde zayıf MMP-1 ve TIMP-1 ekspresyonun olduğu görüldü. Aloe vera gruplarında yüzey epitelinde MMP-1 artışı ve keratinizasyon artışı tespit edildi.Epidermisteki hücrelerin çoğunda TIMP-1 ekspresyonu pozitif olarak görüldü. Sonuç: Aloe veranın anti oksidatif etkisi sonucu oksidatif stresin azalmasına bağlı olarak hücrelerde yeniden yapılanma ve ekstrasellüer matriks organizasyonu gelişimi hızlanarak deride sıkılaştırma yönünde etkinin artmaya başladığı görülmüştür. Aloe veranın çalışmamızda oral yolla kullanımının belirgin bir zaman aldığı ancak topikal uygulamanın bu tip çalışmalarda daha başarılı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate healing aspect of aloe vera in diabetes mellitus that delay wound healing. Material and methods: An experimental model of streptozotosin induced diabetes was created in rats for the diabetes and diabetes+aloe vera groups. At end of experiment, blood was taken from the heart and rats were sacrificed. Histopathology, immunohistochemistry and statistical analysis were performed. Results: In histopathological analysis of diabetes groups, loss of epithelium and epithelial cells in epidermis, pycnotic nuclei; solitary dispersed leukocyte infiltration in dermal papilla, degenerated collagen fibers and increases in extracellular matrix were observed. In aloe vera group, epithelium and nucleus size were regular and close to sham group. Inflammed dermal papilla area was reduced, collagen fibers were arranged regularly and vascular dilatation decreased. In immunohistochemical staining of sham group, MMP-1 and TIMP-1 expression was positive in epidermis and dermis, especially in areas where the extracellular matrix was dense, and in external membrane of hair follicle. In the diabetes group, weak MMP-1 and TIMP-1 expression was observed in epidermis and cells in dermis. In aloe vera group, increased MMP-1 expression and keratinization were detected in surface epithelium. TIMP-1 expression was positive in most of cells in the epidermis. Conclusion: Due to anti-oxidative effect of aloe vera, restructuring of cells and development of extracellular matrix organization accelerates due to reduction of oxidative stress and effect of tightening skin begins to increase. Oral use of aloe vera took significant amount of time in our study, but topical application may be more successful in such studies.