Ayşe Kulin'in romanlarında Balkanlar ve tarih
The Balkans and the history in Ayşe Kulin's novels
- Tez No: 684020
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ŞENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Türk romanının önde gelen ve çok işlenen konularından biri tarihtir. İlk dönem romanlarımızdan itibaren yazarların tarihin çeşitli yönlerini romanlaştırdıkları görülmektedir. Günümüz Türk edebiyatının en çok okunan yazarlarından biri olan Ayşe Kulin de birçok romanında tarihi konuları tercih etmiştir. Kulin, yetiştiği aile ve çevre dolayısıyla önemli tarihsel olaylara tanıklık ederek, bunları eserlerinde tarihi gerçekliği çarpıcı bir şekilde kurmak için kullanmıştır. Romanlarında“Balkan ve Tarih”temalarını belirgin bir şekilde işleyen Kulin, Cumhuriyet döneminin en üretken yazarlarından biridir.“Ayşe Kulin'in Romanlarında Balkanlar ve Tarih”adlı çalışma, tarihi konuların romanlardaki etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ön Söz, Giriş, Sonuç ve Kaynakça dışında üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde Ayşe Kulin'in hayatı, sanatı ve edebiyata dair görüşleriyle beraber romancılığı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Balkanlar ve yazarın Balkanları konu edinen romanlarındaki tarihsel süreçler tahlil edilmiştir. Üçüncü bölümde, incelediğimiz romanlarda Türk tarihindeki önemli şahsiyetler, savaşlar ve olaylar tespit edilerek kronolojik sıra ile incelenmiştir. Çalışma boyunca elde edilen bulgular“Sonuç”bölümünde ortaya konmuştur. Çalışmamızın temelini oluşturan romanlarla çalışma boyunca yararlanılan kaynaklar ise“Kaynakça”bölümünde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most outstanding and discussed subjects in Turkish novel is history. Beginning from our first novels, it can be seen that the writers have novelised the history from various aspects. Ayşe Kulin, who is one of the most read authors in today's Turkish literature, has preferred historical subjects in her novels. Kulin has witnessed significant historical events due to her family and environment she grew up in, and she uses these in her works to create historical facts conspicuously. Kulin, who talks about ''The Balkans and History'' themes distinctively, is one of the most productive authors in republic period. ''The Balkans and the History in Ayşe Kulin's Novels'' aims to reveal the impact of historical subjects in novels. In the first part of our study, which consists of three parts excepting the Preface, Introduction, Conclusion and Reference, it is given information about Ayşe Kulin's life, art and views on literature, along with her novelism. In the second part, the Balkans and historical processes in author's novels about the Balkans are analysed. In the third part, important figures, wars and events in Turkish history in the novels we examined are determined and analysed in chronological order. Findings are presented in the ''Conclusion'' part. Novels which are the basis of our work and resources are shown in the ''Reference'' part.