Biyografi ile meta-biyografi arasında Ayşe Kulin'in romanları üzerine yapısal bir inceleme
Between biography and meta-biography a structural examination on Ayşe Kulin's novels
- Tez No: 699975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Biyografik roman, gerçek bir kişinin yaşamının, romanın merkezine yerleştirilerek anlatılmasıyla doğan edebî bir türdür. Gerçeklik ile kurgu arasında dengede kalmaya çalışan biyografik roman, kurgunun gerçekliğin önüne geçmesi ile meta-biyografik romana dönüşür. Türk edebiyatı biyografik roman yazarlarından Ayşe Kulin'in, Osmanlı'nın son dönemlerine tanıklık eden bir aileye mensup olması ve Cumhuriyet'in ilk dönemlerine doğması, Kulin'in geleneksel ve modern çizgiye mensup kesimi yakından tanımasını sağlar. Kulin, biyografik, metabiyografik niteliklere sahip romanlarında, gelenekten kopmayan, modern kimliğe sahip kadınları anlatmayı seçer. Bu çalışma; Ayşe Kulin'in, biyografik, meta-biyografik romanları üzerinden hareketle biyografik, meta-biyografik romanlarda yapı unsurunun analizi hususunda hazırlanmıştır. Çalışmamızın“Giriş Bölümü”nde, romanın, biyografik, meta-biyografik romanın hudutları çizilerek oto/biyografik romanlarda“kadın”ın varlığının ele alınışı incelenmiştir.“Birinci Bölüm”de, biyografi türünün tarihî gelişimi ile türün dönüşümü üzerinde durulmuştur.“İkinci Bölüm”de Ayşe Kulin'in, yaşamı ve edebî kişiliğine yer verilmiştir.“Üçüncü Bölüm”de, Ayşe Kulin'in biyografik romanlarının yapısı, analiz edilmiştir.“Sonuç Bölümü”nde ise incelenen romanların, biyografi ile meta-biyografi arasındaki konumu değerlendirilerek tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The biographical novel is a literary genre that is born as a result of the fictionalization of the life of a real person by putting it at the center of the novel. The biographical novel, which tries to stay in balance between reality and fiction, turns into a meta-biographical novel when fiction gets ahead of reality. The fact that Ayşe Kulin, one of the writers of Turkish literature biographical novels, belongs to a family that witnessed the last periods of the Ottoman Empire and was born in the first periods of the Republic, allows her to get to know the traditional and modern segments closely. Kulin's novels, which have biographical and meta-biographical qualities, describe modern women who do not break with tradition. This study has been prepared on the analysis of the structural element in biographical novels based on Ayşe Kulin's biographical and metabiographical novels. In the“Introduction”part of our study, the existence of“woman”in auto/biographical novels was examined by drawing the boundaries of novels and biographical, meta-biographical novels.In the“first chapter”, the historical development of the genre of biography and the transformation of the genre are emphasized. In the“second part”, Ayşe Kulin's life and literary personality are included. In the“third chapter”, the structure of Ayşe Kulin's biographical novels is analyzed. In the“concluding part”, the position of the examined novels between biography and metabiography has been evaluated and determinations have been made.