Effects of core stabilization exercises on balance and endurance in adolescent taekwondo players
Genç tekvando sporcularında kor stabilizasyon egzersizlerinin denge ve dayanıklılık üzerine etkileri
- Tez No: 684022
- Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın amacı, genç tekvando sporcularında kor stabilizasyon egzersizlerinin denge ve dayanıklılık üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya İstanbul İbrahim Öztüfek Spor Klübü'ne başvuran 30 tekvando sporcusu (30E; 13,07±2,20 yaş) dahil edildi. Katılımcıların dinamik denge parametreleri için Y-Denge Testi ve Dinamik Denge Testi kullanıldı. Katılımcıların statik denge ölçümleri için ise Stork Denge Testi kullanıldı. Dayanıklık ölçümleri için McGill Kor Dayanıklılık Testi kullanıldı. 30 katılımcıyı Kor Stabilizasyon Grubu (CSG) (n=15) ve Kontrol Grubu (CG) (n=15) olmaz üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grubun katılımcıları da tekvando eğitimlerini uyguladı. Tekvando eğitimine ek olarak CSG kor stabilizasyon egzersiz programına başladı. CSG kor stabilizasyon egzersiz programını haftada 3 kez, 30 dakika ve 6 hafta süreyle uyguladı. 6 haftalık egzersiz programları sonrası her iki grup da testler tekrarlanrak değerlendirildi. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 versiyonu kullanılarak yapıldı. İki grubun sporcularından alınan öncesi ve sonrası ölçümler arasındaki fark için, parametrik değişkenler için Paired Sample T-Testi ve non-parametrik değişkenler için Wilcoxon Testi kullanıldı. Bu gruplar (CSG ve CG) arasındaki farklılıkların (delta) her biri parametrik değişkenler için Independent Samples T-Testi ve non-parametrik değişkenler için Mann Whitney-U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to search the effects of core stabilization exercises on balance and endurance in adolescent taekwondo players. The study included 30 taekwondo players (30M; 13,07±2,20 years) who applied to İbrahim Öztüfek Sport Club, Istanbul. The dynamic balance parameters of participants was determined using Y-Balance Test and Dynamic Balance Test.Stork Balance Test was used to determine static balance of participants. McGill's Core Endurance Test was used for the endurance parameters of participants. The 30 participants were divided into two groups as Core Stabilization Group (CSG)( n=15) and Control Group (CG)( n=15). Participants of both groups practices their taekwondo training. In addition to taekwondo training, the CSG started the core stabilization exercise program. The CSG applied the core stabilization exercise program 3 times a week for 30 minutes and for 6 weeks. After 6-week exercise programs, both groups were evaluated by repeating the tests. Statistical analyzes were performed using SPSS 22.0 version. The tests used for the difference between the before and after measurements taken by participants in two groups, Paired Sample T-Test for parametric variables and Wilcoxon Test for non-parametric variables. Each of the differences (delta) between these two groups (CSG and CG) was determined Independent Samples T-Test for parametric variables and Mann Whitney-U Test for non-parametric variables.