İntramüsküler enjeksiyon süresinin ağrı ile ilişkisi
Association of intramuscular injection duration with pain
- Tez No: 684039
- Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırma intramüsküler enjeksiyon uygulamasında enjeksiyon süresinin ağrı düzeyi ile ilişkisini incelemek amacıyla tek grup ön test-son test düzende deneysel olarak yapıldı. Araştırma İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinin acil tıp kliniğine yapıldı. Araştırma verileri Eylül 2019 – Kasım 2019 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın örneklemi, acil tıp kliniğine reçete edilen aynı ilacı IM yolla yaptırmak için başvuran, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 50 hastadan oluştu. Araştırma verilerinin toplanmasında Veri Toplama Formu, Yüz İfadeleri Skalası ve Görsel Kıyaslama Ölçeği olmak üzere üç araç kullanıldı. Deney ve kontrol uygulamaları aynı hasta üzerinde gerçekleştirildi. Tüm hastalara hekimin reçete ettiği 4 ml'lik flakon içinde sıvı olarak bulunan aynı ilaç IM yolla yapıldı. Deney ve kontrol uygulamaları ardışık olarak araştırmacı tarafından hastanın dorsogluteal bölgesine uygulandı. Kontrol uygulamaları için süre ile ilgili hiçbir girişimde bulunulmadı ve klinik rutin uygulandı. Deney uygulamalarında ise ilaç 1ml/10 saniye olacak şekilde 40 saniyede yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama değerleri ile Kolmogorov Simirnov Test, Mann-Whitney U Test, Wilcoxon ve Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan hastaların % 56'sı erkek, yaş ortalamaları 31,7 ± 10,9 yıl ve beden kitle indeksi ortalamaları 24,6 ± 4,3 olduğu görüldü. Hastaların enjeksiyona bağlı ağrı puan ortalamaları karşılaştırıldığında yüz ifadeleri skalasından aldıkları puan ortalaması kontrol uygulamasında 2,6±1,3; deney uygulamasında 1,6±1,1; görsel kıyaslama ölçeğinden aldıkları puan ortalaması deney uygulamasında 2,6±2,2; kontrol uygulamasında 4,8±2,6 bulundu. Her iki ölçek puanlarına göre deney ve kontrol uygulamaları aralarındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (p=0,000). Araştırmada IM yolla ilaç uygulamasında ilacın önerilen sürede gerçekleştirilmesi ile hastaların daha az ağrı hissettikleri sonucuna varıldı. Ağrı, Hemşire, İntramüsküler Enjeksiyon
Özet (Çeviri)
The study was conducted experimentally in a single group pre-test-post-test order to examine the relationship between injection time and pain level in intramuscular injection application. The research was conducted in the emergency medicine clinic of an educational and Research Hospital affiliated in Istanbul. Research data were collected between September 2019 - November 2019. The sample of the study consisted of 50 patients who met the criteria for inclusion in the study, who applied to an emergency medical clinic to have the same drug administered intramuscularly. Three tools were used to collect the research data: Data Collection Form, Facial Expressions Scale and Visual Comparison Scale. . Experiments and control applications were performed on the same patient. All patients were given the same drug in the way IM, which was found as liquid in a 4 ml vial prescribed by the doctor. Experiments and control applications were applied consecutive by the researcher to the dorsogluteal region of the patient. No action was taken regarding time for control applications and clinical routine applied. In experimental applications, the drug was administered in 40 seconds as 1ml/10 seconds. Kolmogorov Simirnov Test, Mann-Whitney U Test, Wilcoxon and Spearman correlation analysis were used to evaluate the data with mean values. Patients participating in the study was seen to be 56% are men, average age 31.7 ± 10.9, averages of the year and body mass index 24.6 ± 4.3. Comparing the mean pain scores of the patients due to injection was found the average score they got from the facial expressions scale 2.6 ± 1.3 in the control application, 1,6 ± 1,1 in experimental practice; average score they got from the visual benchmark scale 2,6 ± 2,2 in the experimental application ,4.8 ± 2.6 in control application. According to the scores of both scales was determined to be the difference between experimental and control applications is statistically significant. (p=0,000). In the research; in drug applications in the way IM was concluded that with the administration of the drug within the recommended time patients feel less pain. Intramusculer Injection, Nurse, Pain