Farklı türde bağlayıcı içeren kompozitlerin elastisite modülünün belirlenmesi
Determination of the elasticity modul of composites containing different kind of binders
  1. Tez No: 684078
  2. Yazar: YAHYA KEMAL EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu tez çalışmasında farklı türde bağlayıcı içeren kompozitlerin elastisite modülleri tahmin edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla alçı – beyaz Portland çimentosu ve kireç – alçı – beyaz Portland çimentosu karışımlarının elastisite modülleri deneysel olarak bulunmuştur. Deneysel sonuçlar literatürde mevcut mikro mekanik ve bu çalışmada önerilen modellerin teorik sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. 𝑅𝑒𝑢𝑠𝑠, 𝐻𝑖𝑟𝑐ℎ ve 𝑃𝑜𝑝𝑜𝑣𝑖𝑐𝑠 modelleri alçı – beyaz Portland çimentosu karışımları için mükemmel sonuçlar vermektedir. Ancak 𝐻𝑖𝑟𝑐ℎ ve 𝑃𝑜𝑝𝑜𝑣𝑖𝑐𝑠 modelleri katsayı içerdiğinden önceden tahmin işlemi zorlaşmaktadır. Öncelikle bu denklemlerin katsayılarının hesaplanması ve tahmin işleminin elde edilen sonuçlara göre yapılması gerekir. Bu nedenle en iyi model katsayı içermeyen 𝑅𝑒𝑢𝑠𝑠 modelidir. Kireç – Alçı – Beyaz Portland çimentosu karışımlarının elastisite modülleri literatürdeki mevcut modellerle tahmin edilemez. Bu modeller daha çok ikili sistemlerin (bağlayıcı-agrega, bağlayıcı lif) elastisite modüllerini tahmin etmek için tasarlanmıştır. Belirli bir agrega ya da lif oranına kadar deneysel sonuçlara mükemmel uyum göstermektedirler. Kireç – Alçı – Beyaz Portland çimentosu karışımından oluşan üçlü sistemler için bu çalışmada bir model önerilmiştir. % 10 kireç + % 40 Alçı + % 50 Beya𝑧 𝑃ortland Çimentosu ve % 10 kireç + % 50 Alçı + % 40 Beyaz Portland Çimentosu v karışımları için başarılı tahminler yapılmıştır. Diğer karışım oranlarında birim hücre modelin yapısı değiştiği için modelin yeniden düzenlenmesi gerekir. Düzenleme işlemi toplam şekil değiştirme prensibine göre yapılır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been tried to predict the modulus of elasticity of composites which includes different analysis. Elasticity modules of such gypsum - white Portland cement and lime - gypsum - white Portland cement mixtures are experimentally found. The experimental results are compared with the theoretical results of micro mechanics and these contamination models available in the literature. 𝑅𝑒𝑢𝑠𝑠, 𝐻𝑖𝑟𝑐ℎ and 𝑃𝑜𝑝𝑜𝑣𝑖𝑐𝑠 models give excellent results for plaster - white Portland cement mixes. However, since the Hirch and Popovics models contain coefficients, the prediction process becomes difficult. First of all, the coefficients of these equations should be calculated and the estimation process should be done according to the results obtained. Therefore, the best model is the Reuss model without coefficient. The modulus of elasticity of Lime - Gypsum - White Portland cement mixtures cannot be predicted with models in the literature. These models are mostly used to estimate the modulus of elasticity of binary systems (binder-negotiated binder fiber). They fit perfectly into experimental results up to a unified agreement or survival rate. Such a model has been proposed for triple triads of a mixture of Lime - Gypsum - White Portland cement. 10 % lime + 40 % Gypsum + 50 % White Portland Cement and 10 % lime + 50 % Gypsum + 40 % White Portland Cement vii Successful predictions have been made for mixtures. As the cell model changes with other mixing ratios, the model has to be rearranged. The editing process is done according to the completion change principle.