Salgın sonucu kesintiye uğrayan ortaöğretim 9. sınıf fizik dersi öğretim programının öğrencilerin öğrenme ihtiyaçlarına göre uyarlanması
Adaption of the secondary education 9th grade physics coursa teaching program, whuch was interrupted as a result of the pandemic, according to the learning needs of students
  1. Tez No: 843314
  2. Yazar: AVNİ AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırmanın amacı, Covid-19 salgın sürecinde 9. Sınıf Fizik dersi öğretim programının teori ve laboratuvar uygulamalarındaki kazanımların gerçekleştirilmesi sırasında görülen güçlükleri öğretmen, öğrenci ve alan uzmanı görüşlerine göre irdelemek, salgındaki deneyimleri göz önüne alarak çevrimiçi ve yüz yüze verilecek bütünleşik bir program ortaya kaymaktır. Salgın veya zorunlu bir nedenle dersin kesintiye uğraması durumunda, daha hazırlıklı olunmasını sağlamak amacıyla paydaş görüşlerine göre farklı senaryolar oluşturulması amaçlanmıştır. Araştırmada, karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın deseni olarak yakınsak paralel desen kullanılmıştır. Nitel ve nicel verilerin toplanması eş zamanlı olarak yürütülmüştür. Elde edilen verilerin analizleri yapılmış ve oluşan sonuçlar birbirini destekleyecek biçimde yorumlanmıştır. Araştırmada olası bir salgın durumunda uygulanmak üzere elde edilen bulgulara göre ASSURE tasarım modeline dayalı etkinlik planları hazırlanmıştır. Hazırlanan bu etkinlikler, öğretmenler tarafından senkron olarak 9. Sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmenler problem alanları olarak; fizik dersi uygulama gerektiren bir ders olmasına rağmen deney uygulamalarını yapamadıklarını, teknolojik donanıma sahip olmadıklarını, ders saatinin yetersiz olduğunu, öğrenci motivasyonlarının düşük olduğunu ifade etmişlerdir. Öğrencilerin farklı ekonomik şartlara sahip olmasından kaynaklı eğitimde teknolojik altyapı yetersizliği, internet - bilgisayar üzerinden kesintisiz erişimdeki fırsat eşitsizlikleri olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca öğretmenler, uzaktan eğitim sürecinde öğrenciler ile ders esnasında etkileşim kurmada zorlandıklarını, geri bildirim sınırlılıkları olduğunu, derslere devamsızlıkta yaptırımın olmadığını, uzaktan deney uygulamalarının yapılamadığını ve öğrencilerin temel matematiksel becerilere sahip olmadıklarını ifade etmişlerdir. Öğretmen, öğrenci ve alan uzmanı görüşlerine göre, olası bir salgın sürecinde, fizik dersinde öğrencilerin derse karşı ilgilerinin artırılmasına yönelik etkinliklerin hazırlanması, bu etkinliklerin, öğrencilerin hazır bulunuşluğuna, öğrenci seviyesine uygunluğunu ve ilgili kazanımların verilmesi gereken bilgiyi kapsaması, etkinliklerin online uygulanabilirliği dikkate alınarak hazırlanması gerektiği görüşleri ön plana çıkmaktadır. Böylelikle öğretmenler, dersi sıkıcı olmaktan çıkararak öğrencilerin aktif olacakları ve motivasyonlarını artıracak etkinlikler hazırlamanın, Fizik dersini günlük hayatla ilişkilendirmenin, kamera karşısında etkinlikleri öğrenciler ile birlikte yapmanın öğrenci öğrenmelerini olumlu yönde etkileyeceğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the difficulties encountered during the Covid-19 epidemic process in the realization of the gains in the theory and laboratory practices of the 9th grade physics course curriculum, according to the opinions of teachers, students and field experts and an integrated program to be delivered online and face-to-face, their experiences during the epidemic are also taken into account. It is aimed to create different scenarios according to stakeholder opinions in order to be better prepared in case the course is interrupted due to an epidemic or a compulsory reason. In the research, mixed method was used. Convergent parallel design was used as the design of the research. The collection of qualitative and quantitative data was conducted simultaneously. The data obtained were analyzed and the results were interpreted in a way that supported each other. According to the findings obtained in the research, activity plans based on the ASSURE design model were prepared to be implemented in case of a possible epidemic. These prepared activities were applied synchronously to 9th grade students by teachers. According to the research findings, teachers' problem areas are; They stated that although the physics course is a course that requires practice, they cannot carry out experiments, they do not have technological equipment, the course hours are insufficient, and student motivation is low. They stated that there is a lack of technological infrastructure in education and inequalities of opportunity in uninterrupted access via internet and computer due to students' different economic conditions. In addition, teachers stated that they had difficulty in interacting with students during the course during the distance education process, limited feedback, lack of sanctions for non-attendance, inability to conduct remote experiments, and students not having basic mathematical skills. According to the opinions of teachers, students and field experts, activities should be prepared to increase students' interest in the physics course during a possible epidemic process, these activities should be prepared considering the readiness of the students, the suitability of the student level and the information that should be given about the relevant achievements, and the online applicability of the activities should be taken into consideration. They did. In this way, they stated that teachers should prevent the lesson from being boring, prepare activities in which students will be active and increase their motivation, associate the physics lesson with daily life, and do activities with students in front of the camera will positively affect their learning.