Günümüzde kamu spotu uygulamalarında hareketli grafik kullanımının incelenmesi
Using motion graphics in modern public service ads
- Tez No: 684109
- Danışmanlar: DOÇ. CEREN BULUT YUMRUKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
İnsanların görüntünün hareketini saptama, durdurma merakı tarih bo-yunca kendini çeşitli mecralarda göstermiş, gelişen teknoloji ile beraber iki boyutlu düzlemde; dijital ekranlarda kendine gerçekçi ve özgür bir alan bulmuştur. Geniş imkân sunan bu alan; üretilen içeriklerin teknik anlamda çeşitlenmesini sağlamış, canlandırma tekniklerinin gelişimine neden olmuştur. Tasarımcılar, sanatçılar ve animatörler pek çok materyal ile tekniğin sağladığı olanağı birleştirerek, farklı içeriklerde üretim yapmışlardır. Kitle iletişim araçlarından olan televizyon, ses ve görüntüyü birleştirdiği için bireylerle direkt temas kurmaktadır. Bu nedenle etkilediği ve ulaştığı hedef kitle alanı daha geniştir. Toplumsal sorunları ele alarak, davranış değişikliği amaçlayan kamu spotları, genellikle kapsamlı bir araç olan televizyon ortamı üzerinden hedef kitleye ulaşmaktadır. Doğal kaynakların yok olması, hava, su ve çevre kirliliği gibi güncel ve küre-sel sorun haline gelen çevre sorunları bireyleri ve diğer canlı türlerini olumsuz etkilemekte, geleceği tehdit etmektedir. Araştırma kapsamında ülkemizden ve yurtdışından hareketli görüntü ile üretilen kamu spotları; anlatım şekli ve dili, kullanılan işitsel ögeler, çekim tekniği, kamera hareketi, renk, simgesel anlatım ve tipografi kullanımı açısından ele alınarak örnek incelemesi yapılmıştır. Çevre sorunları için üretilen kamu spotların spesifik bir alanda olmaması ve kamu spotu uygulamalarının görsel etkinliğinin diğer reklamlara oranla etki gücünün daha az olması nedeniyle uygulama çalışması bu tema çerçevesinde, kâğıt atıkların geri dönüştürülerek sürdürülebilirliği desteklediği mesajı sunan bir kamu spotu tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The mankind has always been curious to detect and stop motion and this curiosity has reflected itself on various means throughout history. Now, thanks to technological advancement, this curiosity has a more realistic and independent space on the two-dimensional scale of digital screens. This space offers various opportunities and thus enables a technical variety of content and leads to the development in animation techniques. Designers, artists, and animators combined many materials with the technical advancement to create various contents. Television, a mass media tool, has a direct contact with the individuals as it is audio visual. Hence, it addresses to a wider target audience. Public service ads addressing social problems and aiming at creating a behavioural change in the society are usually broadcasted over television to convey the message to the target audience in a more comprehensive way. The mankind's future is under a threat as the natural resources are being depleted, air pollution, water pollution and environmental pollution has become a trending global issue adversely affecting humans and other species. Within the scope of this research, national and international public service ads with sprite graphics have been analysed in terms of language, tone, audio elements, shooting techniques, camera movement, colour, symbolic storytelling, and typography. Since the public service ads for environment issues do not address to a specific industry and as their impact is lower than the other commercials in terms of visual activity; the application study is carried out within this theme. And for the application, a public service ad encouraging the sustainability through recycling paper waste is designed.