Sistem teorisi bağlamında bir stratejik iletişim yönetimi model önerisi, Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD başkanlık) örneği
A strategic communication management model proposal in the context of system theory; sample for Disaster and Emergency Management Presidency (AFAD)
- Tez No: 684140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
İnsanlık tarihi boyunca her zaman afetlerle mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu mücadele sonucunda kazanılan deneyimler afetlerle mücadelede günümüzün kurumsal yapıların gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu gereklilik doğrultusunda dünyada her ülkede afetlere yönelik bir kurumsal yapılanmanın olduğu görülmektedir. Ancak afetlerle mücadele sadece bu kurumların çabalarına bağlı kalmamalıdır. Çünkü afetler gerçekleştiği bölgede toplumun tamamını etkilemekte ve neden olduğu kayıplar ancak topyekûn bir mücadele ile önlenebilmektedir. Hatta günümüzde afetler sadece gerçekleştiği bölgeyi değil bu bölge ile ekonomik, kültürel veya sosyal bağı olan geniş bölgeleri de etkileyebilmektedir. Ayrıca modernleşme yolunda ilerlerken yarattığımız yeni riskler, afetleri yaşadığımız çağın en önemli problemlerinden biri haline getirmektedir. Geleceğe yönelik yapılan bilimsel araştırmaların afet zararlarının artarak devam edeceğine yönelik önemli veriler sunması bu durumun açık bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle afetlerle mücadelede en önemli unsurlardan birisini bu mücadele içinde yer alacak kurumların gerçekleştireceği güç birliği oluşturmaktadır. Bu güç birliğinin sağlanması için öncelikle afetlerle mücadele içinde yer alacak mevcut ve potansiyel tüm kaynakların belirlenmesi gerekmektedir. Daha sonra ise tüm bu kaynakların aynı amaç doğrultusunda eşgüdüm içerisinde çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır., Bu nedenle gelecekte afetlere yönelik gerçekleştirilecek işbirlikleri hayati öneme sahip olacaktır. Bu işbirliklerinin gerçekleştirilmesinde önemli fırsatlar sunacağı düşünülen sistem teorisinin ve stratejik iletişim yönetiminin bu tür organizasyonlarda nasıl kullanılabileceği sorusu bu çalışmanın temel problemini oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında öncelikle afet yönetiminin gereklilikleri, sistem teorisi ve stratejik iletişim yönetimine yönelik kapsamlı bir literatür incelemesi yapılmıştır. Daha sonra araştırmanın örneklemi ve sınırlılıkları doğrultusunda belirlenen kurum ve kuruluşların temsilcileri ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen bu mülakatlar ile mevcut durum ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak elde edilen veriler doğrultusunda Türkiye'de afet yönetimi içerisinde yer alan mevcut ve potansiyel kurum ve kuruluşlar arasında proaktif ve çift yönlü simetrik iletişim modeline dayalı stratejik bir iletişim modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout its history, humanity, has always had to struggle with disasters. The experiences gained as a result of this struggle revealed the necessity of today's institutional structures in fighting against disasters. In accordance with this necessity, it is seen that there is an institutional structuring for disasters in every country in the World. However, these institutions should not only the sole responsible body fighting against disasters, because disasters affect the entire society in the region where they occur, and the losses that they caused can only be prevented by a total struggle. Moreover, nowadays, disasters not only affect the region that they occur, also they can affect the wide areas which have economic, cultural and social bond with this region. Besides, the new risks which we create on the way of modernization is turned the disasters into a most important problem in the age. This problem is also verified by the forward scientific researches' outputs that disasters' damages will continue increasingly. For this reason, the key point in fighting against disasters is the collaboration formed by the institutions that will take part in this struggle. In order to ensure this collaboration, first of all, all existing and potential resources that will take part in fighting against disasters should be determined. Then, all these resources need to work in harmony for the same purpose. Therefore, future collaborations which will be build resilience for disasters is going to be of vital importance. The aim of this study is to find an answer how the system theory and strategic communication management, which is thought to provide important opportunities for the realization of these collaborations, can be used in such organizations. Within the scope of this research, a comprehensive literature review has been conducted on the requirement of the disaster management, and the system theory and the strategic communication management in the first section. After this literature review, semi-structured interviews were conducted with the representatives of the institutions and organizations determined in line with the sample and limitations of the research. The current situation has been tried to be revealed through these interviews. In the conclusion, a strategic communication model based on a proactive and two-way symmetric model has been developed for the management of the communication between the current and the potential institutions who are responsible for disaster management in Turkey.