Okul öncesi öğretmenlerinin fen öğretimine yönelik tutumları ile bazı fen kavramlarını anlama düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Düzce ili örneği
Investigation of the relationship between preschool teachers' attitudes towards science teaching and their level of understanding some science concepts: Düzce province sample
- Tez No: 684139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAMLIBEL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin fen öğretimine yönelik tutumları ile bazı fen kavramlarını anlama düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle seçilen Düzce il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 18 bağımsız anaokulunda görev yapan 98 okul öncesi öğretmeni, 40 ilkokulun anasınıfında görev yapan 90 okul öncesi öğretmeni ve 8 ortaokulun bünyesinde açılan anasınıflarında görev yapan 10 okul öncesi öğretmeni olmak üzere toplam 198 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Fen Öğretimine Yönelik Tutum Ölçeği (FÖYTÖ) ve Fen Kavram Testi (FKT) olmak üzere iki farklı veri toplama aracından elde edilmiştir. Her iki ölçme aracıyla toplanan veriler bilgisayar ortamında ve IBM SPSS V22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modeli olup verilerin analizinde betimsel analiz, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarında araştırmaya katılan okul öncesi öğretmenlerinin fen öğretimine yönelik tutumlarının orta düzeyde çıktığı yani olumlu olduğu görülmüştür. Buna karşın fen kavram bilgi düzeylerinin ise düşük olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin fen öğretimine yönelik tutumları ile fen kavram bilgi düzeyleri arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between the attitudes of preschool teachers towards science teaching and their level of understanding for some science concepts was examined. The research group of the study, which was selected using an easily accessible sampling method, consists of 98 pre-school teachers working in 18 independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Düzce city center, 90 pre-school teachers working in 40 kindergartens connected to primary schools and 10 preschool teachers working in kindergartens established within the scope of 8 secondary schools. Preschool teachers in total are 198. The data of the study were obtained from two different data collection tools, namely the Attitude Scale Towards Science Teaching (FÖYTÖ) and the Science Concept Test (FKT). The data collected by both measurement tools were analyzed in computer environment using IBM SPSS V22 package program. The model of the research is the relational scanning model, and descriptive analysis, one-way analysis of variance and correlation analysis were used in the analysis of the data. As a result of the analysis, it was seen that the attitudes of the preschool teachers who participated in the study towards science teaching were at a medium level, that is, they were positive. On the other hand, it was determined that their science concept knowledge level was low. It was observed that there was no meaningful relationship between the teachers' attitudes towards science teaching and their science concept knowledge level.