The effects of land policy on urban redevelopment: Tracing changing property rights in Yenimahalle
Arsa politikalarının kentsel dönüşüme etkisi: Yenimahalle'de değişen taşınmaz haklarının izini sürmek
  1. Tez No: 684142
  2. Yazar: BAŞAK AYCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL BURCU ÖZDEMİR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Kentsel alanların yeniden geliştirilmesi, arsa politikaları ve politika araçları aracılığıyla mülkiyet haklarının yeniden düzenlenmesi anlamına gelir. Bu çalışma, arsa politikalarıyla bir alanda kurulan en eski mülkiyet örüntüsünün, o alandaki ilk kentsel biçim, gelecekteki dönüşüm, gelecekteki kentsel biçim ve mülkiyet örüntüsü üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu argümanı üzerine inşa edilmiştir. Teorik çerçeve, arsa politikaları ve mülkiyet hakları arasındaki nedensel çift yönlü ilişki üzerine kurulmuştur. Arsa politikaları, çeşitli politika araçları aracılığıyla mülkiyet haklarını yeniden düzenler. Ayrıca, hâkim mülkiyet hakları gelecekteki arsa politikalarının geliştirilmesini ve uygulanmasını etkiler. Bu çalışma, bu ilişkiyi Kıta Avrupası ve Türkiye'nin kentleşme tarihi ile Yenimahalle'nin yeniden gelişim tarihinde incelemektedir. Yenimahalle, arsa büyüklüğü ve arazi kullanımı açısından farklı mülkiyet örüntüleri yaratan kamu ve özel arsa sahipleri tarafından kurulmuştur. Yetmiş yıllık süreçte bu iki alan aynı plan ve politikalarla dönüştürülmüştür. Her bir planlama dönemi için ardışık haritaların üretilmesi, dikey ve yatay boyutlarda değişen mülkiyet haklarının ve farklı mülkiyet örüntülerinin farklı dönüşüm süreçleriyle sonuçlanıp sonuçlanmadığının izlenmesine olanak tanımaktadır. Arsa politikaları ve mülkiyet hakları arasında güçlü bir iki yönlü nedensellik ilişkisi ortaya çıkmaktadır. Bir alanın en eski mülkiyet örüntüsü, politika uygulamasını ve sonuç olarak gelecekteki kentsel biçimi ve mülkiyet dokusunu etkiler. Başarılı dönüşüm süreçleri ve planlı mülkiyet örüntülerinin oluşumu ile yaşanabilir kentsel alanların üretilmesi, güncel arsa politikalarının ve politika araçlarının iyi geliştirilmesi ve iyi bir şekilde uygulanması kadar en eski mülkiyet dokusunun ve arsa politikalarının da iyi geliştirilmiş olmasını gerektirir.
Özet (Çeviri)
Redevelopment of urban areas means reorganization of property rights through land policies and policy tools. This study is built on the argument that the earliest property pattern established in an area by land policies has a significant effect on the initial urban form, future transformation, future urban form and property pattern in that area. The theoretical framework is built on the causal two-way relationship between land policies and property rights. Land policies reorganize property rights through various policy instruments. Also, the prevailing property rights influence the development and implementation of future land policies. This study examines this relationship in Continental Europe and Turkey's urbanization history and in the redevelopment history of Yenimahalle. Yenimahalle was established by public and private landowners, which created differing property patterns in terms of plot size and land use. In seventy-year time, these two areas have been transformed with the same plans and policies. The production of sequential maps for each planning period allows tracing changing property rights on vertical and horizontal dimensions and whether different property patterns result in different transformation processes. A strong two-way causal relationship between land policies and property rights is revealed. The earliest property pattern of an area influences policy implementation, and consequently, future urban form and property pattern. Producing livable urban spaces with successful transformation processes and the formation of planned property patterns requires that the most recent land policies and policy instruments be well-developed and well-implemented and that the earliest property pattern and land policies be well-developed as well.