Obezitesi olan adolesanlarda sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme eğitiminin beslenme durumu ve alışkanlıkları üzerine etkisi
The effect of healthy and sustainable nutrition education on the nutritional status and habits of adolescents with obesity
- Tez No: 957006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Obezite pandemisi, 21. yüzyıldaki en büyük pandemilerden biridir. Adolesan bireylerin, çocukluktan ayrılma ve kendi kararlarını alma döneminde beslenme şekilleri değişebilmektedir. Bu dönemde obezite oranları son yıllarda daha da artış göstermiştir. Bu araştırmanın amacı, obez adolesanlara uygulanan sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme eğitimi müdahalesinin beslenme durumu ve diyet kalitesi üzerine etkilerini incelemektir. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Beslenme ve Diyet Polikliniği'nde 27 Şubat - 24 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu çalışmaya rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen, obezitesi olan 46 adolesan dahil edilmiştir. Haftalık eğitim programları yüzü yüze gerçekleştirilmiştir ve veriler araştırmacı tarafından yüz yüze toplanmıştır. Veriler müdahaleden önce ve sonra olmak üzere iki kere toplanmıştır. Veri toplama formunda; sosyodemografik özellikler, antropometrik ölçümler, 3 günlük besin tüketim kaydı yer almaktadır. Besin tüketim kayıtları kullanılarak adolesanların Gezegensel Sağlık Diyeti İndeksi (PHDI-A) ve Diyet Kalite İndeksi-Uluslararası (DQI-I) puanları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The obesity pandemic is one of the biggest pandemics of the 21st century. During the period when adolescents leave childhood and make their own decisions, their eating habits may change. During this period, obesity rates have increased even more in recent years. The aim of this study is to examine the effects of a healthy and sustainable nutrition education intervention applied to obese adolescents on nutritional status and diet quality. This study, which was conducted between February 27 and May 24, 2024 at the Istanbul University-Cerrahpaşa Faculty of Medicine Hospital, Department of Child Health and Diseases, Department of Pediatric Endocrinology, Nutrition and Diet Polyclinic, was included in 46 adolescents with obesity, who were selected by random sampling method. Weekly education programs were carried out face to face and data were collected face to face by the researcher. Data were collected twice, before and after the intervention. The data collection form included socio-demographic characteristics, anthropometric measurements, and a 3-day food consumption record. The adolescents' Planetary Health Diet Index and Diet Quality Index-International scores were calculated using the food consumption records.