Spor okulu 10 – 12 yaş gruplarındaki basketbol eğitiminin fiziksel uygunluk özelliklerine etkisi
The effect of basketball education on physical fitness features in sports school 10 – 12 age groups
- Tez No: 684167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN SÜEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, spor okulu düzeyindeki basketbol antrenmanlarının bir takım fiziksel uygunluk ve motorik özelliklerine etkisinin incelenmesi ve belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 10-12 yaş aralığında daha önce herhangi bir basketbol eğitimi almamış 23 erkek çocuğu (n=23) gönüllü katılımlarını sağlamıştır. Bu çalışmada yapılan ölçümlerde tek grubun boy, kilo, dikey sıçrama, yatay sıçrama, sağ bacak esneklik, sol bacak esneklik, sürat, denge ve çeviklik değerleri 3 farklı periyotta ölçülmüştür. Normallik varsayımını sınayan en güçlü test olan ve veri sayımız 30'dan az olduğu için Shapiro-Wilk Testi kullanılarak ölçümlerin normallik durumları test edilmiştir. Normallik testi sonucunda boy, kilo, sağ bacak esneklik, sol bacak esneklik, sürat, denge ölçümleri normal dağılım göstermiştir. Geriye kalan dikey sıçrama, yatay sıçrama ve çeviklik ölçümleri ise normal dağılım göstermemiştir. Normal dağılım gösteren ölçümlerin analizinde tek grup için tekrar eden iki ölçümün karşılaştırılması için Bağımlı Örneklem T Testi (Paired Sample T Test)aracılığıyla sonuca ulaşılmıştır. Normal dağılım göstermeyen ölçümlerin analizinde tek grup için tekrar eden iki ölçümün karşılaştırılmasında Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi (Wilcoxon Signed Rank Test) aracılığıyla sonuca ulaşılmıştır. Ölçüm sonucu elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Yapılan istatistiksel veri analizinde anlamlılık düzeyi işlemlerinde 0,05 değeri baz alınmıştır. Çalışmada sonuç olarak; daha önce basketbol oynamamış spor okulu düzeyinde basketbol antrenmanlarına katılan çocukların boy, kilo, dikey sıçrama, yatay sıçrama, sağ ve sol bacak esneklik, sürat, denge ve çeviklik değerlerinde son test sonucu anlamlı bir farklılaşma olduğu saptanmıştır. Antrenmanlara başlamadan önce alınan ön test verilerimizin tabanı olarak alınmıştır. Yapılan ikinci test (ara test) ile gelişim gözlenmiştir. Yapılan üçüncü test (son test) ile birinci ve ikinci testler karşılaştırılmıştır. Antrenmana düzenli bir şekilde katılan gönüllü çocukların bir takım fiziksel ve motorik özelliklerinde artış gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonunda, araştırmanın sonuçları da göz önüne alınarak konu ile ilgilenen ve araştırma yapan uzman, akademisyen ve öğrencilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine and determine the effect of basketball training at the sports school level on some physical fitness and motoric properties. 23 boys (n=23) between the ages of 10-12, who had not received basketball training before, participated in the study voluntarily. In the measurements made in this study, the height, weight, vertical jump, horizontal jump, right leg flexibility, left leg flexibility, speed, balance and agility values of a single group were measured in 3 different periods. The normality of the measurements was teste dusing the Shapiro-Wilk Test, the most powerful test to test the assumption of normality, and wehaveless than 30 data. As a result of the normality test, height, weight, right leg flexibility, left leg flexibility, speed, balance measurements showed normal distribution. There maining verticaljump, horizontal jump and agility measurements did not show normal distribution. In theanalysis of normally distributed measurements, the Dependent Sample T-Test (Paired Sample T-Test)was used to compare two repeated measurements for a single group. In the analysis of non-normally distributed measurements, the Wilcoxon Signed Rank Test (Wilcoxon Signed Rank Test) was used to compare two repeated measurementsfor a singlegroup. The data obtained as a result of the measurement were analyzed in the SPSS 22.0 program. In statistical data analysis, a value of 0.05 was taken as a basis for significance level operations. As a result of the study; It was determined that there was a significant difference in the post-test results in the height, weight, verticaljump, horizontal jump, right and left leg flexibility, speed, balance and agility values of the children who participated in basketball training at the sports school level who had not played basketball before. It is based on ourpre-test data obtained before starting the training. Improvement was observed with the second test (intermediate test). Thethird test (post test) and the first and second tests were compared. It has been observed that some physical and motoric characteristics of the children whoregularly attend the education increase. At theend of thestudy, taking in to account the results of there search, suggestions were made to the experts, academicians and students who were interested in the subject and did research.