Öğrenci hemşirelere online grupla uygulanan duygu yönetimi psikolojik danışma programının liderlik becerisi üzerine etkisi
The effect of the emotion management psychological counseling program applied with an online group on leadership skills of student nurses
- Tez No: 684186
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN TURAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Ufuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrenci hemşirelere online grupla uygulanan duygu yönetme psikolojik danışma programı (DYPDP)'nın liderlik becerisi üzerine etkisini incelemektir. Sekiz hafta süreyle DYPDP'nin etkililiğini ölçmek amacıyla uygulanan çalışma; kontrol gruplu, tekrarlayan ölçümlü (ön-test, son-test, izlem testi) müdahale çalışmasıdır. Çalışmanın örneklem grubunu Ufuk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu üçüncü ve dördüncü sınıfta okumakta olan öğrenciler oluşturmuştur. Çalışmanın müdahale grubunda 15 öğrenci, kontrol grubunda ise 17 öğrenci yer almıştır. Çalışmada katılımcıların duyguları yönetme beceri düzeylerinin belirlenebilmesi için Duyguları Yönetme Becerileri Ölçeği (DYBÖ), liderlik becerilerinin belirlenebilmesi için Yenilenmiş Öz Liderlik Ölçeği (YÖLÖ) kullanılmıştır. Müdahale grubuna 8 hafta süreyle haftada 1 kez 60-90 dakika danışmanlık programı uygulanmış, bu sürede kontrol grubuna bir uygulama yapılmamıştır. Verileri değerlendirirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Bununla birlikte verilerin analizinde bağımsız örneklemlerde bağımsız örneklem t testi, süreklilik gösteren izlemler arasında farkın zamana karşı bir değişim gösterip göstermediği normal dağılım gösteren gruplarda tekrarlı ölçümlerde ANOVA analizi ile ve kategorik değişkenlerin homojenliği Ki kare analizi ile incelenmiştir. Yapılan analizde, DYPDP öncesi müdahale ve kontrol grubundaki öğrencilerin DYBÖ ve YÖLÖ puan ortalamaları arasında anlamlı fark olmayıp, gruplar birbirine benzer bulunmuştur. DYPDP sonrası ve izlem sonrası müdahale grubundaki öğrencilerin DYBÖ toplam puanı ve alt ölçeklerinden duyguları sözel olarak ifade edebilme, duyguları olduğu gibi gösterebilme, olumsuz beden tepkilerini kontrol edebilme ve öfke yönetimi becerilerinde istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı, başa çıkma alt ölçeğinde anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır. YÖLÖ toplam puanları ve alt ölçek puanlarında da anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, her ne kadar DYPDP sonrası katılımcılar olumlu görüşler bildirseler de, yapılan analizlerde online uygulanan DYPDP'nin öğrenci hemşirelerin duygu yönetme ve öz liderlik becerileri üzerinde etkili olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of the emotion management psychological counseling program (EMPCP) applied with an online group to student nurses on their leadership skills. The study applied to measure the effectiveness of EMPCP for eight weeks was an intervention study with control group and repeated measures (pretest, posttest, follow-up test). The sample group of the study consisted of third- and fourth-year students studying in the School of Nursing at Ufuk University. While 15 students were included in the intervention group, 17 students were included in the control group. In the study, the Emotion Management Skills Scale (EMSS) was used to determine the levels of participants' emotion management ability and the Revised Self-Leadership Questionnaire (RSLQ) was employed to determine their leadership skills. A 60-90 minute counseling program was applied once a week to the intervention group for 8 weeks, and no application was made to the control group during this period. Descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) were used in the data assessment. Additionally, in the data analysis, independent samples t test was used; repeated measures analysis of variance was used in normally distributed groups to determine whether or not the difference show time invariance between continuous follow-ups; and chi square analysis was used to examine the homogeneity of categorical variables. In the analysis, there was no significant difference between EMSS and RSLQ mean scores of the students in the intervention and control groups before the EMPCP and the groups were found to be similar to each other. It was determined that there was no statistically significant difference in the EMSS total score and its subscales expression of emotions as a verbal, expression of emotions as spontaneously, control of negative body response, and management of anger in the students in the intervention group after EMPCP and the follow-up, but there was a significant difference in the coping subscale. There was no significant difference in the total scores of RSLQ and its subscale scores. Consequently, although the participants reported positive opinions after EMPCP, online EMPCP was not effective on emotion management and self-leadership skills of the student nurses in the analyses.