İmalat sektörü çalışanlarının güvenlik iklimine ilişkin algılarının değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A research on the evaluation of the safety climate perception of manufacturing sector employees
  1. Tez No: 684187
  2. Yazar: FAHRİ OLUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER CEM KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İmalat sektöründe iş kazaları karşılaşılan en önemli sorunlardan biridir. Bu sektörde meydana gelen iş kazlarını önlemek ve ülke ekonomisine olan katkısını artırarak devamlılığını sağlamak için çalışma ortamlarındaki bireylerin güvenlik iklimi algıları önemle üzerinde durulan bir kavramdır. Çalışmanın amacı, imalat sektörü çalışanlarının güvenlik iklimi hakkındaki tutum ve algılarını ölçerek yapılacak değerlendirmelerle iş kazalarını azaltmak, iş kazalarının maliyetini düşürmek ve nihayet ekonomik büyümeyi teşvik etmektir. Bu araştırmada, imalat sektörü çalışanlarının güvenlik iklimine ilişkin algılarının; yaş, cinsiyet, eğitim durumu, çalışma süresi, kaza veya ramak kala olay yaşama durumu ve iş kolu değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermedikleri incelenmiştir. Güvenlik iklimi algısını ölçmek amacıyla anketten faydalanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi amacıyla, frekans analizi, normallik testi, faktör analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), t testi (cinsiyet) ve güvenlik iklimi puanlarının farkını karşılaştırmak için Çoklu Varyans Analizi (MANOVA) yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çalışanların güvenlik iklimine ilişkin değerlendirmelerinin yaşlarına, tecrübelerine ve kaza veya ramak kala olay yaşama durumlarına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Güvenlik bilinci ve yetkinlik, güvenlik iletişimi ve güvenlik önlemlerinin imalat sektöründeki çalışanların güvenlik iklimi ölçümünde önemli faktörler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışanların güvenlik iklimine ilişkin değerlendirmelerinin cinsiyete, eğitim düzeylerine ve çalıştıkları iş koluna göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents are one of the most important problems encountered in the manufacturing sector. In order to prevent occupational accidents in this sector and to ensure its continuity by increasing its contribution to the country's economy, the perception of the safety climate of the individuals in the working environment is a concept that is emphasized. The aim of the study is to reduce occupational accidents, reduce the cost of occupational accidents, and finally encourage economic growth by evaluating the attitudes and perceptions of manufacturing sector employees about the safety climate. In this research, the perceptions of the manufacturing sector employees regarding the safety climate; It was examined whether they differ according to age, gender, education level, working time, accident or near-miss incident and business line variables. The questionnaire was used to measure the perception of safety climate. In order to evaluate the obtained data, frequency analysis, normality test, factor analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), t test (gender) and Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) were performed to compare the difference in safety climate scores. As a result of the analyzes made, it has been determined that the evaluations of the employees regarding the safety climate differ according to their age, experience and the occurrence of an accident or near-miss event. It has been concluded that safety awareness and competence, safety communication and safety measures are important factors in measuring the safety climate of employees in the manufacturing sector. It has been determined that the evaluations of the employees regarding the safety climate do not differ according to gender, education level and the line of business they work