Psikolojik güvenlik: Fenomenolojik bir çalışma
Psychological security: A phenomenological research
  1. Tez No: 993536
  2. Yazar: BURÇİN KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Psikolojik güvenlik, bireylerin kendilerini bir çalışma ortamında, başkalarından utanma veya eleştiri korkusu olmadan rahatça ifade edebilmelerini sağlayan kavramdır. İmalat sektöründe psikolojik güvenlik, bu sektörün nispeten riskli ve yüksek baskı altındaki doğasından kaynaklı olarak bireysel, ekip ve örgütsel seviyesi çerçevesinde incelenmeyi gerektirir. Bu nedenle, psikolojik güvenliğin oluşturulmasında kolaylaştırıcı veya engelleyici olarak hareket edebilecek temel unsurları belirlemek önemlidir. Bu araştırma imalat sektörü çalışanlarının iş yerinde psikolojik güvenlik deneyimlerini kendi öznel anlatıları üzerinden derinlemesine anlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçtan hareketle, araştırmada katılımcıların ifadeleri aracılığıyla psikolojik güvenliğe katkı sağlayan (kolaylaştırıcı) unsurlar ve psikolojik güvenliği engelleyen (zorlaştırıcı) unsurlar incelenmiştir. Bu çalışmada nitel bir araştırma tasarımı seçilmiş ve metodolojik yaklaşım olarak betimleyici fenomenoloji kullanılmıştır. İmalat sektöründe beyaz ve mavi yakalı olarak görev yapan (n = 17) çalışandan, amaçlı örnekleme yöntemi ve buna bağlı maksimum çeşitlilik örnekleme tekniği kullanılarak yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veriler toplanmıştır. Bulguları oluşturmak için tematik analiz kullanılmıştır. Araştırmada analizler neticesinde üç ana tema ortaya çıkmıştır: Çalışanların psikolojik güvenlik kavramını tanımlamaları, psikolojik güvenliğin kolaylaştırıcı unsurları ve psikolojik güvenliğin zorlaştırıcı unsurları. Çalışanların psikolojik güvenlik kavramını tanımlamaları, beyaz ve mavi yaka çalışanların psikolojik güvenliği farklı biçimlerde deneyimlediklerini ortaya çıkarmıştır. Psikolojik güvenliğin kolaylaştırıcı ve zorlaştırıcı unsurları ise bireysel, ekip ve örgütsel düzeyde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychological safety refers to the concept that enables individuals to express themselves comfortably in a work environment without fear of embarrassment or criticism from others. In the manufacturing sector, psychological safety needs to be examined within individual, team, and organizational levels due to the sector's relatively risky and high-pressure nature. Therefore, identifying the key factors that may act as facilitators or barriers in the construction of psychological safety is of critical importance. This study aims to gain an in-depth understanding of manufacturing sector employees' experiences of psychological safety in the workplace through their own subjective narratives. Based on this aim, the study examines both the factors that contribute to psychological safety (facilitators) and those that hinder psychological safety (barriers) through participants' accounts. A qualitative research design was adopted in this study, and descriptive phenomenology was used as the methodological approach. Data were collected through semi-structured interviews with white- and blue-collar employees (n = 17) working in the manufacturing sector, using purposive sampling and, accordingly, the maximum variation sampling technique. Thematic analysis was employed to generate the findings. As a result of the analysis, three main themes emerged: employees' definitions of the concept of psychological safety, facilitators of psychological safety, and barriers to psychological safety. Employees' definitions of psychological safety revealed that white- and blue-collar workers experience psychological safety in different ways. The facilitating and hindering factors of psychological safety were found to operate at individual, team, and organizational levels.