Metal sanayinde çalışanların sağlık ve güvenlik açısından risk faktörlerinin değerlendirilmesine yönelik alan araştırması: İskenderun örneği
Field research on evaluation of risk factors in terms ofhealth and safety of workers in metal industry:İskenderun example
- Tez No: 969372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Metal Sanayinde Çalışanların Sağlık ve Güvenlik Açısından Risk Faktörlerinin Değerlendirilmesine Yönelik Alan Araştırması: İskenderun Örneği iskenderun bölgesinde çalışmakta olan demirçelik fabrikalarında yapılan anket araştırması ile bu fabrikalarda işçilerin iş sağlığı ve işçi güvenliğine bakış açıları, karşılaştıkları riskler ve bunlarla ilgili yapılan alan araştırması içermektedir. Konu: Araştırma Konusunun Tanımı: Metal İmalat Sanayinde İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında sektör çalışanlarının iş Güvenliği farkındalığının tespitine yönelik anket yöntemiyle Hatay ili İskenderun İlçesinde faaliyet gösteren Ülkemizin entegre demir çelik fabrikalarından İsdemir içinde yeralan Ak Refrakter Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi ünvanlı ve 120 çalışanlı işletmede yürütülmüş,112 kişinin katıldığı anket çalışmasını içermektedir. Anket, metal alanında faaliyet gösteren işletmelerin çalışanlarına yönelik olarak tasarlanmış ve uygulanmıştır. Üretim bölümünde görev alan bireyler üzerinde yapılan bu araştırmada, benzer nitelikte işler yapmaları, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalıklarını ve bakış açılarını belirlemek için yapılmıştır. 5'li Likert Ölçeği kullanılarak ankete katılanlardan her soru için“Kesinlikle Katılmıyorum”,“Katılmıyorum”,“Kararsızım”,“katılıyorum”,“Kesinlikle Katılıyorum”cevaplarından bir tanesini seçmeleri istenmiştir. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen bulgular ışığında metal sektöründe çalışan insanların iş sağlığı ve güvenliği, eğitim ve iletişim farkındalıklarını ve risk algısı farkındalıklarını ölçerek, istatistiksel olarak elde edilen verilerin irdelenerek, sektörün iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi için adımlar atılmasına katkıda bulunması umulmaktadır
Özet (Çeviri)
Field Research to Assess Risk Factors for Health and Safety in Metal Industry Workers: The İskenderun Example This study includes a survey conducted in iron and steel factories operating in the İskenderun region, exploring workers' perspectives on occupational health and safety, the risks they face, and related field research. Subject: Description of the Research Topic: A survey method was used to determine the occupational safety awareness of workers in the metal manufacturing industry. The survey was conducted at Ak Refractory Industry and Trade Inc., a 120-employee company within İsdemir, one of Turkey's integrated iron and steel factories operating in İskenderun, Hatay. The survey included 112 participants. The survey was designed and implemented for employees of businesses operating in the metal industry. This study, conducted with individuals working in the production department, aimed to determine their awareness and perspectives on occupational health and safety based on their similar work. Using a 5-point Likert scale, survey participants were asked to select one of the following responses for each question:“Strongly Disagree,”“Disagree,”“Undecided,”“Agree,”or“Strongly Agree.”The data obtained were statistically evaluated. In light of the findings, it is hoped that the occupational health and safety, training, and communication awareness, as well as the risk perception awareness, of metal industry workers will be measured. By analyzing the statistically obtained data, it will contribute to the development of occupational health and safety in the sector.