Lise öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ile psikolojik sağlamlık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between digital game addiction and psychological resilience level of high school students
- Tez No: 684234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Z. GÜLDEN BİLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmesidir. Bu amaçla lise öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ve psikolojik sağlamlık ortalama puanları, cinsiyet, sınıf düzeyi, anne ve baba eğitim düzeyi, anne baba birlikteliği, kardeş sayısı ve oynanan oyun türü değişkenlerine göre incelenmiştir. Bu araştırma ilişkisel tarama modeline uygun bir araştırmadır. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde bulunan 21 farklı lisede okuyan 582 (325 kız, 257 erkek) öğrenciden elde edilen veriler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”, "Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği'' araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizi, t testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri ile sağlanmıştır. Araştırma bulguları; lise öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ile psikolojik sağlamlık düzeyi arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Dijital oyun bağımlılığı ortalama puanlarının; cinsiyet, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, anne babanın birliktelik durumu ve oynanan oyun türü değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı, kardeş sayısı ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık göstermediği görülmektedir. Psikolojik sağlamlık ortalama puanlarının; anne babanın birliktelik durumuna ve kardeş sayısına göre anlamlı şekilde farklılaştığı, cinsiyet, sınıf düzeyi, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi ve oynanan oyun türüne göre bir farklılık göstermediği görülmektedir. Lise öğrencilerinde psikolojik sağlamlık düzeyini artırmak ve dijital oyun bağımlılığını azaltmak amacıyla ebeveynlere, eğitimcilere, ruh sağlığı uzmanlarına ve araştırmacılara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between high school students' digital game addiction and psychological resilience levels. For this purpose, digital game addiction and resilience average scores of high school students were examined according to the variables of gender, grade level, education level of parents, parent partnership, number of siblings and type of game played. This research is suitable for the relational screening model. The research was carried out with the data obtained from 582 (325 female, 257 male) secondary school students studying in various secondary education institutions in Ankara in the 2020-2021 academic year. In the study, data were collected through the“Child and Youth Resilience Scale”,“Digital Game Addiction Scale”and a personal information form prepared by the researcher. Analysis of the data was provided by Pearson Correlation Analysis, T test, one-way analysis of variance, Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests. Research findings; shows that there is a negative significant relationship between high school students' digital game addiction and psychological resilience level. Digital game addiction average scores; It is seen that there is a significant difference according to the variables of gender, mother's education level, father's education level, mother-father union, type of game played, but there is no significant difference according to the variables of number of siblings and grade level. The mean scores of psychological resilience; It is seen that there is a significant difference according to the state of being together of the parents and the number of siblings, and there is no difference according to gender, class level, mother's education level, father's education level and the type of game played. Various suggestions were presented to parents, educators, mental health professionals and researchers in order to increase the level of resilience and reduce digital game addiction in high school students.