Çalışma hayatında kadın emeğinin feminizasyonunda gözetim etkisi: Adana örneği
The surveillance effect in the feminization of women's labor in work life: The case of Adana
  1. Tez No: 1005055
  2. Yazar: DİLEK TIRLIK
  3. Danışmanlar: PROF. CAHİT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Adana'daki kadın emeğinin tarihsel süreç içerisindeki değişim ve gelişiminin incelenmesidir. Günümüzde neoliberal politikaların artışı ve etkili olmasıyla beraber istihdam alanında da toplumsal cinsiyet bağlamında değişim yaşanmıştır. Kadının değişen konumu ile sektörel, mesleksel ve statüsel olarak nicel anlamda artışlar yaşanmaya başlamıştır. Kadının ikincil iş gücü olarak konumu tüm dünya genelinde güvencesiz işlerde kadın sayısının artmasını beraberinde getirirken literatürde bu konu emeğin feminizasyonu olarak ele alınmıştır. Yapılan çalışmada kadınların toplumsal konumuna bağlı olarak çalışma hayatındaki sorunlar ve kadınların iş yaşamında gözetim etkisinde kalmasının algılanışı ele alınmıştır. Araştırmanın başında çalışma yaşamında kadının tarihsel süreçteki durumun ele alınmıştır. Devamında kadın emeğinin toplumsal cinsiyet algısı etrafındaki yansımaları ve diğer fikir akımlarındaki yorumları incelenmiştir. İlerleyen kısımda ise gözetim ve feminizasyonun kadın emeği özelindeki yansımaları ve yaşadıkları sorunlar incelenmiştir. Yöntem kısmında araştırmada Adana'da çalışan kadınlara anket uygulanmış ve bunun analizi yapılmıştır. Buradan hareketle sonuç kısmında Adana'da çalışan kadınların emeğinde yaşanan feminizasyonun gözetiminin iş yaşamına ve toplumsal alana olan algısı ele alınmış ve yeni fikirler ve yorumlar yapılmıştır. Elde edilen verilerden hareketle kadınların çalışma hayatındaki yaşanan sorunlar nelerden kaynaklandığı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the transformation and development of women's labor in Adana within a historical context. In today's world, with the rise and influence of neoliberal policies, significant gender-based transformations have occurred in the field of employment. As women's roles have evolved, there has been a quantitative increase in their participation across various sectors, professions, and hierarchical positions. Women's positioning as secondary labor worldwide has contributed to an increase in their participation in insecure and precarious jobs, a phenomenon described in the literature as the feminization of labor. In this context, the study focuses on the challenges women face in working life due to their social status and how they perceive being under surveillance in their workplaces. The research begins by addressing the historical development of women's participation in work life. It then explores the reflections of women's labor within the framework of gender perception and evaluates the interpretations offered by different ideological perspectives. In subsequent sections, the impact of surveillance and feminization on women's labor and the problems experienced are discussed in depth. In the methodology section, a survey was conducted with women working in Adana, and the collected data were analyzed. Based on these findings, the study examines how the feminization of women's labor and workplace surveillance are perceived in both professional and social contexts in Adana. The results offer new interpretations and insights while identifying the root causes of the problems faced by women in working life.