Örgütsel adaletin işgören motivasyonu üzerindeki etkisi
The effect of organizational justice on employee motivation
  1. Tez No: 684252
  2. Yazar: ESRA BIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsanlar bağlı kaldıkları örgütün amaçlarını sağlamak için yapmış oldukları çabanın karşılığını almak isterler. Bununla beraber hak ettiklerinin eşit ve adaletli olarak dağıtılmasını isterler. Örgütsel adalet olarak adlandırılan bu durum örgütlerde çalışanların motivasyonunun sağlanması ve artırılması açısından önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı örgütsel bağlılığın işgören motivasyonu üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu kapsamda araştırma, Kayseri'de faaliyette bulunan bir işletmenin 110 çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Hipotezlerin testine yönelik yapılan analizlerin sonucuna göre örgütsel adaletin işgören motivasyonu üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. Bununla birlikte tüm kavramlar arasında pozitif yönlü bir ilişki mevcuttur. Ayrıca alt boyutlardan dağıtım adaleti ve etkileşimsel adaletin de işgören motivasyonu üzerinde anlamlı bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
People want to be rewarded for their efforts to achieve the purpose of the organization they adhere to. At the same time they want what they deserved to be distributed equally and fairly. This situation, which is called organizational justice, is important in terms of ensuring and increasing the motivation of employees in organizations. The purpose of this research is to determine the effect of organizational commitment on employee motivation. In this context, the research was conducted with 110 employees of an entreprise operating in Kayseri. According to the results of the analyzes made for the testing of the hypotheses, organizational justice has a significant effect on employee motivation. In addition, distribution justice and intractional justice, which are sub-dimensions, have a significant effect on employee motivation.