Periton diyaliz ve hemodiyaliz hastalarında ppd'ye hücresel immün yanıtı etkiliyen faktörler
Factors affecting cellic immune response to ppd in patients on peritonal dialysis and hemodialysis
- Tez No: 684255
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Hemodiyaliz (HD) ve periton diyaliz (PD) olgularında, periferik, lenfosit sayısı, alt grupların ve malnütrisyon parametreleri ile PPD deri testi cevabı arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. 20 stabil hemodiyaliz olgusu, 20 stabil periton diyaliz olgusu çalışmaya alındı. 20 sağlıklı bireyde kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hemodiyaliz, periton diyaliz ve kontrol grubuna PPD yapıldı. PPD, olgularında ön koluna 5 IU intra dermal olarak tüberkülin solüsyonu şeklinde enjekte edildi(hemodiyaliz olgularında fistülün olmadığı kol kullanıldı). Diyaliz hastalarında 5 mm ve üzeri (+) kabul edildi. Tüm olgularda periferik lenfosit sayısı ve alt gruplarına (CD3,CD4,CD8,CD16/56,HLD DR), albumin, kolestrol ve kreatin'ne bakıldı. Bu değerler, PPD (+) ile PPD (-) diyaliz grupları arasında karşılaştırıldı. Ayrıca her iki diyaliz grubu, kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Grup içi karşılaştırılmalarda Wilcoxon işaret testi , gruplar arası karşılaştırmada ise Mann Whitney U-testi ile yapıldı Periferik lenfosit sayısı; HD, PD hasta grupları ve kontrol grubunda benzerdi. Lenfosit ait gruplarında CD3, PPD(-) HD ve kontrol grubunda yüksek saptandı CD16/CD56, PD(-) VE (+) PD yüksek gözlendi. Bu yükseklikler istatistiksel olarak anlamlı idi. Diğer alt gruplar, tüm gruplarda benzer çıktı. Malnütrisyon parametrelerde kolesterol, PD hasta grubunda,HD ve kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı.Albumin tüm gruplarda benzer gözlendi. Kreatinin de ise her iki diyaliz grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak, PPD deri testinin pozitifliği, gerek HD gerekse PD olgularında kontrol grubuna göre düşük olduğu, lenfosit alt gruplarından CD4 , CD8, CD4/CD8, CD19, HLA DR'e PPD(-) ve PDD(+) HD ve PD olgularında ve kontrol grubunda benzer olduğu, sadece CD16/56 PD olgularda ve CD3 PPD(+) HD ile kontrol grubunda yüksek olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relationship between peripheral, lymphocyte count, subgroups and malnutrition parameters and PPD skin test response in hemodialysis (HD) and peritoneal dialysis (PD) cases. Twenty stable hemodialysis cases and 20 stable peritoneal dialysis cases were included in the study. Twenty healthy individuals were included in the study as a control group. Hemodialysis, peritoneal dialysis and PPD were performed in the control group. In PPD cases, 5 IU of tuberculin solution was injected intradermally into the forearm (the arm without fistula was used in hemodialysis cases). 5 mm and above was accepted as (+) in dialysis patients. Peripheral lymphocyte count and subgroups (CD3,CD4,CD8,CD16/56,HLD DR), albumin, cholesterol and creatine were measured in all cases. These values were compared between PPD (+) and PPD (-) dialysis groups. In addition, both dialysis groups were compared with the control group. Wilcoxon sign test was used for in-group comparisons, and Mann-Whitney U-test was used for intergroup comparisons. Peripheral lymphocyte count; HD, PD patient groups and control groups were similar. CD3, PPD(-) HD and control group were high in lymphocyte groups. CD16/CD56, PD(-) AND (+) PD were high. These heights were statistically significant. Other subgroups appeared similar in all groups. In terms of malnutrition parameters, cholesterol was found to be significantly higher in the PD patient group than in the HD and control groups. Albumin was observed to be similar in all groups. There was no significant difference in creatinine between the two dialysis groups. As a result, the positivity of PPD skin test was lower in both HD and PD cases compared to the control group, and lymphocyte subgroups CD4 , CD8, CD4/CD8, CD19, HLA DR were found in PPD(-) and PDD(+) HD and PD cases. It was concluded that it was similar in the control group, it was higher only in CD16/56 PD cases and in the control group with CD3 PPD(+) HD.