Bir Kuşak Bir Yol Girişimi ve Çin - Orta Doğu enerji ilişkileri
One Belt One Road Initiative and China - Middle East energy relations
- Tez No: 684259
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın odak noktasını Çin'in Orta Doğu ile enerji ilişkilerinin Kuşak ve Yol Girişimi'nin ortaya çıkmasında ve uygulanmasındaki etkisi ve önemi oluşturmaktadır. Çin lideri Xi Jinping'in simge projesi olan Kuşak ve Yol Girişimi tarihin en büyük ticari-ekonomik programı olarak görülmektedir. Projede enerji ve enerji güvenliği önemli bir yer işgal etmektedir. Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, özelikle petrol alanında yüksek oranda dışa bağımlıdır ve en fazla petrol ithal ettiği bölge de Orta Doğu'dur. Çalışma, biri Kuşak ve Yol Girişimi'nin anlatıldığı ve diğeri Çin - Orta Doğu enerji ilişkileri ile bu ilişkilerin Kuşak ve Yol Girişimi'ne etkilerinin anlatıldığı iki ana bölümden oluşmaktadır. Girişimin anlatıldığı bölümde, projenin ortaya çıkması öncesi ekonomik ve politik zemin değerlendirildikten sonra Kuşak ve Yol Girişimi'nin unsurları ve hakkında yürütülen tartışmalar incelenmiştir. Sonraki bölümde ise enerji güvenliği kavramı ve Çin'in enerji güvenliği sorunu ortaya konulduktan sonra, Girişim öncesi Çin'in ilgili ülkeler ile enerji ilişkileri incelenmiş, ardından Kuşak ve Yol Girişimi'ne ilişkin resmi belgeler ve Çin Devlet Başkanı'nın çeşitli zeminlerde yaptığı konuşmalar üzerinden aradaki ilişki araştırılmıştır. Bölüm sonunda ise girişimin başlatılmasının ardından Orta Doğu ile enerji ilişkilerinde ne tür gelişmeler kaydedildiği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main focus of this study is the impact and the importance of China's energy relations with the Middle East on the emergence and the implementation of Belt and Road Initiative. The Chinese leader Xi Jinping's symbol Project, Belt and Road Initiative is considered to be the largest trade and economic program of history. Energy and energy security issues occupy a significantly important place in the Project. Being the largest oil consumer of the world, China is predominantly dependent on foreign sources, particularly in terms of crude oil and the Middle East is the region from which China imports the largest portion of its oil. This study consists of two sections, the first section of which deals with Belt and Road Initiative itself, providing the necessary information and data and the second section focuses on the energy relations between China and the Middle East and how these relations affect Initiative. The first Section in which the Initiative is discussed, deals with the economic and political background of China prior to the emergence of the Project and further discusses the elements of Belt and Road Initiative, as well as the arguments and discussions emerged around it. The next section discusses the concept of energy security itself, further introducing China's energy security issue by analyzing China's energy relations with the relevant countries, upon which these energy relations have been further studied based on the official documents regarding Belt and Road Initiative, as well as the Chinese President's speeches and statements made in various platforms. And finally, at the end of the Section it was attempted to determine what kind of progress has been made in the energy relations between China and the Middle East, following the commencement of the Initiative.