Antiproteinuric effect of angiotensin ii receptor antagonist losartan
Anjiotensin ıı reseptör antagonisti losartanın antiproteinürik etkisi
- Tez No: 684269
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma U.Ü.T.F. İç Hastalıkları ABD Nefroloji Bilim dalında tedavi gören çoğu primer glomerülopatili ve proteinürili 30 olguda yapıldı. Olgularda, angiotensin II reseptör antagonisti olan losartanın tek doz halinde 50 mg/gün şeklinde 7 gün süreyle kullanımının proteinürü ve böbrek fonksiyonları üzerine olan etkileri araştırıldı.Bu amaçla günlük arteriyel kan basıncı , diürez,nabız dakika sayısı ve proteinüri ölçümleri yapıldı.Tedavi öncesi ve tedavinin 1. ve 7. günlerinde serum üre, kreatinin,total protein,serum albümin düzeyleri, kreatinin klirensi ve 24 saatlik idrarda protein elektroferezi bakıldı. Olgularımızın ortalama 24 saatlik idrar protein kayıpları 4,36+/- 2,89 gr/gün'den Losartan 1.
Özet (Çeviri)
This study was carried out by U.U.T.F. It was performed in 30 patients, most of whom were primary glomerulopathy and proteinuria, who were treated in the Department of Internal Medicine, Department of Nephrology. The effects of losartan, an angiotensin II receptor antagonist, on proteinuria and kidney functions of a single dose of 50 mg/day for 7 days were investigated. For this purpose, daily arterial blood pressure, diuresis, pulse rate and proteinuria were measured. On the 1st and 7th days, serum urea, creatinine, total protein, serum albumin levels, creatinine clearance and 24-hour urine protein electropheresis were measured.