Ace inhibitörleri/ arb kullanan veya ACE inhibıtörü/ARB +hidroklorotiyazid tedavisi ve bu grupların SGLT2- 2 inhibitörleri ile kombinasyonunu kullanan hastaların elektrolit imbalansı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of electrolyte imbalance in patients using ACE inhibitors/arbs or ACE inhibitor/ARB + hydrochlorothiazide therapy and the combination of these groups with SGLT2 inhibitors
- Tez No: 872930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ŞAHİNTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç; Sodyum Glukoz Ko-Transporter 2 inhibitörleri (SGLT2-i) antidiyabetik, antiproteinürik ve kardiyoprotektif etkileri nedeniyle klinik pratikte geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Mevcut pratikte SGLT2-i tedavisi alan hasta grupları ek hastalıkları nedeniyle sıklıkla anjiotensin konverting enzim inhibitörü(ACE-i), anjiotensin reseptör blokeri(ARB), tiazid ile beraber tedavi almaktadır. SGLT- 2 inhibitörleri ile birlikte kullanıldığında hastaların elektrolit dengesi açısından dikkatle takip edilmesi önemlidir. Çalışmamızda ACEi/ ARB ± Hidroklorotiyazid tedavisi veya SGLT-2 i kombine tedavisi alan hastaların elektrolit dengesi açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem; Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik kurul onayı alındıktan sonra, ocak 2018- aralık 2022 yılları arasında SBÜ Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniğine başvuran, SGLT-2 inhibitörü tedavisi alan hastaların retrospektif incelenmesi ile gerçekleştirildi. Eşlik eden ACEi/ ARB ± tiazid kullanımı incelendi. İncelenen hasta gruplarının tedavi başlamadan önceki laboratuvar değerleri ve kullandıktan sonraki laboratuvar değerleri kendi içinde ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular; Çalışmaya dahil edilen 494 hastanın yaş ortalaması 57,39±12,00 yıl ve %54,86' sı kadındı. Çalışmaya dahil edilen hastalar tedavi aldıkları ilaçlara göre gruplandırıldı. Yalnızca SGLT-2 inhibitörü tedavisi alan hasta sayısı 139 (%28,14), yalnızca ACE inhibitörü/ARB alan 103(%20,85), ACE inhibitörü/ARB + Tiazid alan 61(%12,35), ACE inhibitörü/ARB + SGLT-2 inhibitörü alan 70(%14,17), ACE inhibitörü/ARB + Tiazid + SGLT-2 inhibitörü alan 116(%23,48) ve SGLT-2 inhibitörü+ Tiyazid tedavisi alan hasta sayısı 5(% 1,01) idi. Gruplandırılan hastaların tedavi öncesi ve tedavi başladıktan yaklaşık 6 hafta sonraki serum sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor değerleri incelendi. SGLT-2 i kullananlarda tedavi sonrası sodyum değerinin, bazal sodyum değerinden istatistiksel olarak daha yüksek olduğu (p=0,034), tedavi sonrası magnezyum değerinin de bazal değerine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,004). SGLT-2İ+Ace/Arb kullananlarda magnezyum (p=0,001) ve fosforun (p=0,003) tedavi sonrası değerinin bazal değerlerinden istatistiksel olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır. SGLT-2İ+Ace/Arb+Tiazid kullananlarda ise serum sodyum(p=0,386), potasyum (p=0,118), kalsiyum (p=0,588) ve fosfor (p=0,244) değerlerinin bazal ve tedavi sonrası ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak ilişki bulunmamıştır. Tedavi sonrası magnezyum değeri bazal magnezyum değerinden istatistiksel olarak yüksek olduğu bulunmuştur (p=0,002) Sonuç; Tip 2 diyabet tanılı hastalarda ACEi/ARB kullanımında karşılaşılan hiperkalemi veya tiyazid kullanımında karşılaşılan hiperkalseminin tedaviye SGLT2-i eklenmesiyle engellenebileceği gösterilmiştir ancak bu hipotezin doğruluğunun ispatı için daha çok çalışma yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Sodium Glucose Co-Transporter 2 inhibitors (SGLT2-i) are widely used in clinical practice due to their antidiabetic, antiproteinuric, and cardioprotective effects. Patients receiving SGLT2-i therapy in current practice often receive concomitant treatment with angiotensin-converting enzyme inhibitor (ACE-i), angiotensin receptor blocker (ARB), or thiazide due to accompanying diseases. Careful monitoring of patients' electrolyte balance is important when used in combination with SGLT-2 inhibitors. Our study aimed to evaluate the electrolyte balance of patients receiving ACEi/ARB ± Hydrochlorothiazide therapy or combination therapy with SGLT-2 inhibitors. Materials and Methods: This study was conducted through retrospective analysis of patients receiving SGLT-2 inhibitor therapy who applied to the Internal Medicine Outpatient Clinic of SBÜ Antalya Training and Research Hospital between January 2018 and December 2022 after obtaining approval from the Ethics Committee of Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital. Concomitant ACEi/ARB ± thiazide use was examined. Laboratory values of the examined patient groups before and after treatment were compared. Results: In the study, a total of 494 patients were included, with a mean age of 57.39 ± 12.00 years, and 54.86% were female. Patients included in the study were grouped according to the medications they received. The number of patients receiving only SGLT-2 inhibitor therapy was 139 (28.14%), those receiving only ACE inhibitor/ARB were 103 (20.85%), those receiving ACE inhibitor/ARB + Thiazide were 61 (12.35%), those receiving ACE inhibitor/ARB + SGLT-2 inhibitor were 70 (14.17%), those receiving ACE inhibitor/ARB + Thiazide + SGLT-2 inhibitor were 116 (23.48%), and the number of patients receiving SGLT-2 inhibitor + Thiazide therapy was 5 (1.01%). Serum sodium, potassium, calcium, magnesium, and phosphorus levels were examined before treatment and approximately 6 weeks after treatment initiation for the grouped patients. In patients using SGLT-2 inhibitors, it was found that the post-treatment sodium value was statistically higher than the baseline sodium value (p=0.034), and the post-treatment magnesium value was also higher compared to the baseline value (p=0.004). In patients using SGLT-2i+Ace/Arb, it was observed that the post-treatment magnesium (p=0.001) and phosphorus (p=0.003) values were statistically higher than the baseline values. However, in patients using SGLT-2i+Ace/Arb+Thiazide, there was no statistically significant relationship between the baseline and post-treatment mean values of serum sodium (p=0.386), potassium (p=0.118), calcium (p=0.588), and phosphorus (p=0.244). It was found that the post-treatment magnesium value was statistically higher than the baseline magnesium value (p=0.002). Conclusion: It has been shown that adding SGLT2-i to treatment may prevent hyperkalemia associated with ACEi/ARB use or hypercalcemia associated with thiazide use in patients with type 2 diabetes. However, more studies are needed to confirm this hypothesis.