Platon'un siyaset felsefesinde kadının konumu
The position of women in Plato's political philosophy
- Tez No: 684277
- Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKINER KETENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Antik Yunan yaşamı irdelendiğinde, kadın yaşamının“ikinci cins”yaklaşımına paralel olarak toplumun kurallarına göre şekillendiği görülmektedir. Dönemin ataerkil yapısı sebebiyle kadının“oikos”içinde sınırlandırılması, Platon'un siyaset felsefesinde kadın izahını önemli kılmaktadır. Tez çalışması, Antik Yunan yaşantısı içerisinde, Platon'un siyaset felsefesinde kadının sosyal ve siyasal konumunu inceleyip değerlendirmektir. Bu bağlamda, tez çalışmasında Antik Yunan döneminin genel itibariyle cinsiyet anlayışı ele alınmaktadır. Antik Yunan'ın toplumsal yaşantısından hareketle, Platon'un siyaset felsefesinde kadının statüsü incelenmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada, Platon'un hangi amaçla kadını kamusal alanda görünür kıldığından öte, feminist teorilerle buluştuğu ortak noktalar ele alınmaktadır. Platon'un, kadınlara kamusal alanda yer verirken, çağ farklılığına rağmen, günümüzdeki kullanımına benzer tanımlamalara yer verdiği görülmektedir. Çalışma açısından önem arz eden bir diğer konu; Platon'un kadını sınırlandıran durum ve davranışlardan bahsederken de feminist teorilerle buluştuğu noktaların görülmesidir. Dönem farklılıklarına rağmen, cinsiyet anlayışına dair benzer sorunlardan bahsedilmesi; çalışmanın, sorun çözümü adına köklere inilmesi gerektiği tezini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen that women's life is shaped according to the rules of society in parallel with the“second sex”approach when ancient Greek life is examined. Due to the patriarchal nature of the period, the limitation of women in“oikos”makes the explanation of women important in Plato's political philosophy. This thesis is to examine and evaluate the social and political position of women in Plato's political philosophy within ancient Greek life. In this context, the thesis focuses on the understanding of gender in general of the Ancient Greek Period. Based on the social life of ancient Greece, It aims to examine the status of women in platon's political philosophy. In this study, it is discussed that Plato meets with feminist theories, rather than for what purpose he makes women visible in public. It is seen that Plato included definitions similar to its current use, despite the age differences, while giving women a place in the public sphere. Another important issue in terms of study; It is also the view that Plato meets with feminist theories when talking about the situations and behaviors that limit women. Despite period differences, mention of similar problems with gender understanding; it reinforces the thesis that work should be rooted in the name of problem solving.