Kant'ın pratik felsefesinde beden problemi
Body problem in kant's practical philosophy
  1. Tez No: 674841
  2. Yazar: BÜKEM ÖZÇERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOROS GÜNEŞ ESGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, Kant'ın pratik felsefesinde akıl ve beden kavramını ele alışından hareketle“beyaz erkek”bedenlerinden farklı bedenleri temsil eden hayvan, kadın ve siyahi bedenlerinin, Kant'ın pratik felsefesinde nasıl konumlandırıldığını eleştirel bir okumayla ele almayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Kant öncesi felsefede akıl ve beden arasındaki ilişkinin ele alınışı doğrultusunda farklı bedenlerin nasıl konumlandırıldığı, Kant'a zemin oluşturması bakımından; Platon, Augustinus, Descartes ve Hobbes'un düşünceleri doğrultusunda araştırılacaktır. İkinci bölümde Kant'ın ahlak, hukuk ve politika alanlarında bedeni nasıl konumlandırdığı akıl kavramıyla karşılaştırmalı bir şekilde serimlenecektir. Üçüncü bölümde Kant'ın beden ve aklı pratik felsefesinde konumlandırış biçimi doğrultusunda hayvan, kadın ve siyahilerin Kant'ın pratik felsefesinde nasıl konumlandırıldığı araştırılacaktır. Bu sayede Kant'ın, pratik felsefesinin evrenselliğini şüpheye düşürebilecek bir yanının olup olmadığı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to critically analyze the position of the bodies of animals, women and blacks that represent different bodies from“white male”bodies on Kant's practical philosophy, based on Kant's handling the concept of reason and body in his practical philosophy. In the first part of the study, how different bodies were positioned in accordance with the relationship between reason and body in pre-Kant philosophy, in terms of forming a basis for Kant; will be researched according to the thoughts of Platon, Augustinus, Descartes and Hobbes. In the second part, how Kant positions the body in the fields of morality, law and politics will be introduced comparatively with the concept of reason. In the third chapter, it will be researched how animals, women and black people are positioned in Kant's practical philosophy in according the way Kant positions body and reason in his practical philosophy. In this way, it will be debated whether Kant's practical philosophy has a side that can cast doubt on its universality.