Frederic Chopin'in polonezlerinde motif, cümle ve nüans analizi
Motif, sentence and nuance analysis in Frederic Chopin's polonaises
- Tez No: 684293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN ARABOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Romantik Dönem müzik gelişimine besteleri ve icra kabiliyeti sayesinde etkili yenilikler getiren F. Chopin, müzik dünyasına kalıcı ve oldukça büyük bir iz bırakmıştır. Piyanoya olan hassas yaklaşımı ile geliştirdiği çalma tekniği, ona elde etmek istediği bütün duyguları yansıtmasına olanak sağlamıştır. Melodilerinde olağanüstü gelişmiş armonik uyum, süslemeler ve ritim ile Chopin, müziğinde sıradanlıktan uzaklaşmış ve kendisinden önce kimsenin hayal etmediği düşüncelerini ifade edebilmenin yolunu bulmuştur. Bu araştırmada F. Chopin'in bestelemiş olduğu on altı polonezin icrasına katkı sağlamak ve bu doğrultuda kaynak oluşturmak amacıyla, hayatı ve yaşadığı duygu gelişimlerini etkileyen unsurlar, hayata bakışı ve müzik dünyasına kattığı gelişimler incelenmektedir. Çağdaşlarına kıyasla daha az beste üretmesine karşın Chopin'in her eseri hak ettiği değeri fazlasıyla görmüştür. Yenilik getirdiği ve kendi ülkesinin halk ezgilerinden ortaya çıkan ve gelişen polonez türü de Chopin ile ortaya çıkmamıştır ancak en seçkin örneklerini kendisi bestelemiştir. Chopin, 16 polonezi ilk beste denemelerinden hayatının son dönemlerine kadar uzanan farklı zamanlarda bestelemiştir. Müzikal form olarak ve tasvir ettiği konular bakımından farklı bir yapıya sahip olan polonezler, diğer eserlerin de olduğu gibi, dinleyicilerin Chopin'in tarzının ve müzikal üslubunun gelişimini izlemelerine izin vermektedir.
Özet (Çeviri)
F. Chopin, who brought effective innovations to the musical development of the Romantic Period thanks to his compositions and performance ability, left a permanent and quite mark on the music world. The playing technique that he developed with his sensitive approach to the piano enabled him to reflect all the emotions he wanted to achieve. With extraordinary harmonic harmony, ornaments and rhythm in his melodies, Chopin has moved away from the banality in his music and found a way to express his thoughts that no one had imagined before him. In this research, in order to contribute to the performance of the sixteen polynoses composed by F. Chopin and to create a resource in this direction, the factors affecting his life and his emotional developments, his view of life and the developments he contributed to the world of music are studied. Although he produced less compositions compared to his contemporaries, each piece of Chopin saw the value it deserved greatly. He did not come up with Chopin in the polonez genre that emerged and developed from the folk melodies of his own country, but he composed the most distinguished examples himself. Chopin composed 16 polynesias at different times from his first composition trials to his late life. Having a different structure in terms of musical form and the subjects it depicts, Polyneses, like other works, allow the audience to follow the development of Chopin's style and musical style.