Frederic Chopin'in üçüncü bestecilik evresini simgeleyen eser: Op. 58 Si minör sonat
Op. 58 B minor sonata as an example of Frederic Chopin's third compositional period
  1. Tez No: 523679
  2. Yazar: AYŞE İRİS ŞENTÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. HÜLYA TARCAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Chopin'in üçüncü dönem eserlerinde gözlemlenen anlayış daha önceki dönemlerine göre bazı farklılıklar sergiler. Birinci dönemindeki virtüözitenin ön planda görüldüğü, süslü ve doğaçlama ağırlıklı karakter yerini sade, planlı ve vakur bir yapıya bırakır. İkinci dönemindeki dramatik yoğunluk içeren, adeta programlı müzik diye tanımlanabilecek tutum, üçüncü döneminde oldukça soyut, form arayışlarının yoğunluk kazandığı, virtüözitenin ise gösteriş yerine tamamen müzik anlatımının emrine giren transandant bir boyuta yöneldiği yeni bir atılıma dönüşür. Aynı zamanda Chopin'in armonik denemeleri empresyonizme öncülük edebilecek bir boyuta erişir. Dört bölümden oluşan“Op. 58 Si minör Üçüncü Sonat”, Chopin'in olgunluk çağındaki özelliklerinin tümünü içeren bir başyapıttır. Piyano edebiyatındaki yerine gelince,“Op. 35 Si bemol minör Cenaze Marşlı Sonat”ve Liszt“Si minör Sonat”la beraber en büyük üç Romantik Dönem sonatından biri olarak kabul edilir.
Özet (Çeviri)
The understanding of Chopin's third period works lays distinctive differences compared to his former works. The highly ornamented and improvised character of the virtuosity in his first period evolves into a plain, planned and austere manner. The dramatically intense manner in his second period which can also be described as a programmed music turns into a new abstract development where quests for form are intense, virtuosity tends into a transcendent dimension which thoroughly serves to musical expression. Chopin's harmonic experiments reach a pioneering dimension towards impressionism at the same time.“Op. 58 B minor 3rd Sonata”which is composed in four movements is a masterpiece containing all characteristics of Chopin's maturity period. Its place in the piano literature is accepted as one of the three greatest Romantic Era sonatas along with“Op. 35 B flat minor Sonata with Funeral March”and Lizst's“B minor Sonata”.