Gayrimenkul sektörünün bankacılık krizleri üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effects of the real estate sector on banking crises: A case of Turkey
- Tez No: 626197
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
''Dünya'nın farklı bölgelerinde yaşanmış gayrimenkul kaynaklı bankacılık krizleri, ekonomisi inşaat ile büyüyen Türkiye için de söz konusu olabilir mi?'' fikri bu tezin ortaya çıkış noktasıdır. Buradan hareketle tezin amacı, Türkiye'de gayrimenkul sektörünün olası bankacılık krizleri üzerindeki rolünü araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, bankacılık krizlerinin tahmincisi olarak normalizasyon yöntemi kullanılarak bir ''Bankacılık Kırılganlık Endeksi'' oluşturulmuştur. Bu endeks, Ocak 1989 ve Ekim 2018 arası dönemi kapsamakta ve bu dönemde meydana gelmiş krizleri tahmin etmektedir. Bu endeksi etkileyeceği düşünülen gayrimenkul sektörü değişkenleri Ocak 2010-Ekim 2018 dönemi için Markov Rejim Değişim Modeli ile analiz edilmiştir. Kriz döneminde hedonik konut fiyat endeksindeki azalışın, tüketici konut kredileri, takipteki konut kredileri, konut kredisi faiz oranı ve Türkiye konut birim fiyatlarındaki artışın bankacılık kırılganlığını arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The starting point of this thesis is the following question: ''Could real estate-originated banking crises experienced in different regions of the world be considered also for Turkey which a has growing economy with construction?'' Based on this, the aim of this thesis is to investigate the role of the real estate sector on possible banking crises in Turkey. In accordance with this purpose, a ''Banking Fragility Index'' is generated as the predictor of banking crises by using normalisation method. This index covers the period between January 1989 and October 2018 and predicts the crises during this period. The variables of the real estate sector, which are thought to affect this index, are analysed with the Markov Switching Model for the period of January 2010-October 2018. It is concluded that a decrease in hedonic housing price index, the increases in individual housing loan, non-performing individual housing loan, housing loan interest rate and housing unit prices of Turkey enhance the banking fragility in a crisis period.